Úchvatné panorama z Marsu

Kde je Perseverance? Sledujte americký rover v realném čase

  • Průzkumník urazil na Marsu první metry
  • Sledujte polohu vesmírného robota v reálném čase

Americká sonda Perseverance v únoru úspěšně přistála na Marsu. Krátce po přistání poslala do centra NASA první snímky a o několik dní později také úchvatné 360stupňové panorama rudé planety. Věděli jste ale, že pohyb robotického průzkumníka můžete sledovat v reálném čase?


Psali jsme: NASA nafotila úchvatné 360stupňové panorama Marsu


Perseverance urazil na Marsu první metry

Rover Perseverance přistál na Marsu 18. února v kráteru Jezero, kde bude zkoumat, zda byl před více než třemi miliardami let zaplaven vodou, jak se domnívají vědci.

Robot se na Marsu dva týdny rozkoukával, když z půdy odebíral horniny a regolit. První březnový týden však došlo k historickému okamžiku. Perseverance urazil po povrchu planety první metry. První testovací cesta ale nebyla nijak dlouhá, dohromady robot ujel asi 6,5 metru.

Číňané už krouží kolem

Pokud máte chuť, můžete jeho úžasné putování po Marsu sledovat prostřednictvím youtube kanálu CosmoSapiens, který v nepřetržitém streamu ukazuje záběry rudé planety a nabízí zároveň i některé důležité informace, jako například kolik dní zbývá do konce mise, nebo kde přesně se rover aktuální nachází a další zajímavosti.

Vozítko v reálném čase lokalizuje samozřejmě i americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA. Podívat se můžete zde.

Zatímco Perseverance aktuálně pracuje na povrchu, kolem rudé planety krouží čínská sonda Tchien-wen 1. Na marsovskou orbitu byla úspěšně navedena 10. února, den po sondě Amal Spojených arabských emirátů. Přistání čínského výsadkového modulu s vozítkem je naplánováno na květen v oblasti pánve Utopia Planitia.

Total
1
Shares