Pavegen

Každý lidský krok přetvoří v elektřinu, revoluční chodník osvětlí ulici a nabije telefon

  • Chodník, který vyrábí energii?
  • Stačí mu lidská chůze!

Londýnská značka Pavegen vyvinula chytrý chodník, který umí běžnou chůzí vyrábět elektřinu vhodnou k okamžité spotřebě, tedy například k nabíjení chytrých telefonů nebo napájení pouličního osvětlení. Stačí si jen obout boty, zavázat tkaničky a jít se projít.


Nepřehlédněte: Skončí svět v roce 2040? Počítačový model lidstvu žádnou naději nedává. Už jsme překročili bod, odkud není návratu


Technologický průlom?

Nahromaděná energie z lidské chůze může nabíjet chytré telefony. Nevěříte? Vydejte se do Telfordu ve Velké Británii a přesvědčte se na vlastní oči! Před několika dny tam zprovoznili chodník, který dokáže vyrábět elektřinu z obyčejných lidských kroků.

Výhodou je, že sběrnice kinetické energie je možné nainstalovat v podstatě kamkoliv. Můžete je umístit na jakékoli veřejné místo, kde bude nahromaděná energie pohybem obyvatel zakrátko napájet například veřejné osvětlení nebo procházejícím pouštět zvukovou smyčku uklidňujícího ptačího zpěvu.

Pavegen
Zdroj: se souhlasem Pavegen

Revoluční chodník

V Telfordu chodník položili na jedno z frekventovaných míst a poblíž postavili dvě lavičky, takže každý, kdo jde zrovna kolem, může svůj telefon připojit k nabíječce a kochat se pohledem na kolemjdoucí. Informační tabule, na kterou je odevšad dobře vidět, pak chodce upozorňuje, kolik elektřiny svou chůzí zrovna vyrábí.

Celý vynález se skládá ze tří částí a to elektromagnetického generátoru, dlaždice z kompozitních materiálů a chodce. Pochozí plochu v Telfordu vytvořila ekotechnologická společnost Pavegen. Podobných chodníků nainstalovala po celém světě už celou řadu. V londýnském West Endu speciální koberec sloužil například k provozu pouličních lamp a napájení lavice ClearAir od Airlabs, která čistila městský vzduch.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Pavegen, zdroj: Daily Star, EOL

Total
0
Shares