Asteroid

K Zemi se řítí asteroid velký jako mrakodrap. Dorazit má za pár dnů. Máme důvod se bát?

  • K Zemi se blíží obrovskou rychlostí asteroid
  • K modré planetě dorazí už za několik dní
  • Je dvakrát větší než velryba

Obrovský asteroid se podle NASA přiblíží v pátek k naší planetě. Přestože se svou velikostí nemůže rovnat vesmírnému balvanu, který zapříčinil vyhynutí dinosaurů, měl by při potencionálním dopadu na povrch Země nedozírné následky. Vědci spočítali, že je velký asi 52 metrů. Dosahuje tak proporcí mrakodrapu, Menkaureovy pyramidy v Egyptě nebo dvou Plejtváků obrovských.


Nepřehlédněte: Unikátní záběry potopeného Titanicu v neuvěřitelném 8K rozlišení. Podívejte se na video z unikátní expedice


K Zemi se rychle přibližuje asteroid

Podle zpráv amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku proletí tento pátek kolem Země asteroid o velikosti menší pyramidy či dvou velryb.

Vědci ze střediska NASA pro studium objektů blízkých Zemi uvádí, že stejně jako řada dalších kosmických balvanů spatřených v poslední době nepředstavuje ani tento žádnou hrozbu.

Pravděpodobnost, že zasáhne Zemi, je podle nich stejně velká, jako šance, že sněhová koule přežije pobyt v pekle. Asteroid označovaný jako 2022 QB22 proletí kolem modré planety v bezpečné vzdálenosti 5,4 milionu kilometrů.

Asteroid
Zdroj: Asteroid / Pixabay

Planetární obrana NASA

NASA a další vesmírné agentury pečlivě sledují tisíce kosmických balvanů skupiny NEO (Near-Earth Object), jako je tento. Ty naštěstí jen zřídkakdy představují pro Zemi hrozbu. Některé velké asteroidy by však mohly být potenciálně nebezpečné, pokud by se jejich trajektorie náhodou změnila.

Americká vesmírná agentura proto už několik let pracuje na planetární obraně pro případ, že by se objevil balvan katastrofických rozměrů, který by byl na srážkovém kurzu se Zemí. Prvním přímým cílem systému DART se letos stane planetka Dimorphos, do které narazí ve vysoké rychlosti speciální modul a vychýlí ji ze současného kurzu.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: JPL

Total
0
Shares