Černá díra

K Zemi se nečekaně obrátila nová supermasivní černá díra. Vědce polil studený pot

 • Supermasivní černá díra znejistila vědce
 • Nečekaně se natočila směrem k Zemi

Objekt, který byl kdysi mylně považován za galaxii, je ve skutečnosti aktivní černá díra, která změnila úhel a míří přímo na Zemi, tvrdí studie britských vědců z Královské astronomické společnosti.


Nepřehlédněte: GPT-5 dosáhne vědomí člověka. Lidskému mozku se umělá inteligence vyrovná ještě letos


Černá díra se dívá směrem k Zemi

Supermasivní černá díra ve vzdáleném vesmíru, která chrlí záření rychlostí blízkou rychlosti světla, změnila úhel o neuvěřitelných 90 stupňů a natočila se přímo k Zemi, což fyziky zmátlo, píše server Live Science.

PBC J2333.9-2343, velký vesmírný úkaz vzdálený 656 milionů světelných let od Země, byl dříve klasifikován jako galaxie, jejíž aktivní galaktické jádro (AGN) s gargantuovskými výtrysky záření směřovalo kolmo k naší přímce vidění.

Nový výzkum publikovaný v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society však galaxii překlasifikoval na rádiovou galaxii s blazarem. A co je ještě zajímavější, tak to, že výtrysky ze supermasivní černé díry nyní míří přímo na Zemi.

Blazar je podle vědců aktivní galaktické jádro skrývající obří černou díru. Je složen z ionizované hmoty pohybující se téměř rychlostí světla. Vystřeluje výtrysky vysokoenergetických částic směrem přímo k Zemi a díky tomu se nyní jeví jako jasná skvrna, i když je od nás vzdálený miliony světelných let.

Černá díra
Zdroj: AdisResic / Pixabay

Větší než Mléčná dráha

Co natočení galaxie PBC J2333.9-2343, která se rozprostírá na ploše téměř čtyř milionů světelných let (je tedy 40krát větší než naše Mléčná dráha), vyvolalo, nikdo neví.

Někteří vědci se domnívají, že změnu směru vyvolal střet s jinou galaxií, jiní zase spekulují o tom, že mohlo jít o výbuch aktivity v galaktickém jádru po jejím „spícím“ (dormant) období.

K rozluštění této záhady je zapotřebí dalších pozorování.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
31 komentářů
 1. Toto otočení osy rotace o 90 stupňů mohla způsobit jedině ještě větší masivní černá díra, která se s tou první spojila. Ten přechod by ale trval delší dobu a byl by doprovázen změnami vyzařování v čase, vč. gama záření.

 2. Za neschválení, mého právem rozhořčeného komentáře, pod jiným vaším článkem, obracím svou hnědou díru směrem k Fonetechu.

  1. Pokud Vaše mohutné výtrysky nepoletí rychlostí blízkou světlu, může být redakce v klidu.

 3. K otočení díry došlo před 656 miliony lety, až teď je možné toto ze země pozorovat

 4. Já jenom podotknu takový základní fakt. Nás nic takového pálit nemusí. Když je něco vzdáleno 650 mil. světelných let, tak fakticky vidíme to, co se stalo před 650 mil. let. Takže jestli na nás ta černá dírka něco prskne právě teď, na zemi to dojde za 650 mil. let. Jsem v klidu a proto mě nepolévá studený pot jako ty slavné vědce!

  1. Díky za vysvětlení, to s tím potem vymyslel zřejmě pisatel….

   1. Já se před malou chvílí dozvěděl, že ta masívní černà díra má být nově sestrojeným přístrojem vědci z Arizony přitažena rychlosti světla do dosahu nově sestrojeného přístroje sestrojený vědci v Oklahomě, za pomocí kterého má být zmenšena na velikost pomeranče a pak má být letecky dopravena nad Rusko, kde se za pomocí nově sestrojeného přístroje z Kyjeva zvětší a potom to zhltne Rusko a má tam být místo Ruska nové moře. Pak se to má zase zmenšit na velikost pomeranče a pomocí přístroje z Arizony přenést zpět do vesmíru na své původní místo.

    1. Od koho, proboha ? Nebyla to ta dáma, která řídí naši vědu a výzkum ?

  2. Máte pravdu jen z poloviny. Pokud to zjistitelné záření letí rychlostí světla ze vzdálenosti 650 mil. světelných let tak se tato událost u nás zaznamenaná stala právě před 650 miliony let a ne nyní. Takže jestli by z toho byly hypoteticky nějaké následky, třeba za -650 mil. let + 1 rok tak to tu bude příští rok.

  3. My vidíme to, co bylo před 650 mil.lety, ale nevidíme to, co se stalo o rok, dva, tři později….

  4. Jaká škoda, že jste byl rychlejší! Také mi nedochází nutnost sdělení o “polití studeným potem” když ono zaměření na Zemi je staré 650 milionů let, tedy k němu došlo v době kdy na Zemi vznikali první mnohobuněčné organismy … o tom, že pokud by nás to mělo jakkoliv ohrozit, i při zjištění stavu dnes, by nás to neohrozilo dřív než za 650miliard let (při rychlosti světla) = takže to nemusí trápit lidstvo, nejspíše ani 2-3 civilizace co přijdou po nás … ne-li obecně život na Zemi … potit se tedy vědci můžete zcela horkým, vlažným či jakýmkoliv tepelně i skupenstvím jiným potem!

  5. Hm, zajímavý poznatek 🤣 . Vůbec vám nevadí, že pozorujeme co se stalo před 656 mil.lety, tedy i ty výtrysky. Takže v tom vašem “faktu” vám něco nesedí. Že by nepochopení pojmů čas, prostor, rychlost světla, rychlost oněch výtrysků … Ale nandal jste to těm vědcům. A přitom vám k tomu stačil selský rozum. Ha ha ha zpátky do školy, hledat a studovat na internetu, materiálu ke studiu je tu dost. Učit se a neplácat nesmysly. Hezký víkend.

  6. Zamyslete se ještě jednou a počítejte, tím nechci říci, že mě pot vědců znepokojuje.

  7. Problém spočívá v tom, že nevíme, jestli na nás něco neprskla právě před 650 milióny lety. Ale nevzrušoval bych se. Zásah gama paprskem by zničil život na zemi za pár vteřin!

  8. Podléháte dost rozšířenému omylu. Ano, stalo se to před 650 mil let. Jenže hned potom se mohlo stát něco dalšího co uvidíme třeba za rok, za 10 let.Takže ta černá díra mohla něco prsknout před 649 ml 999,9 tisíci let.

  9. Ten zásadní fakt je trochu jinak. To co vědci zahlédli se odehrálo před 650 mil. let, ale ono to směrem k nám letí už 650 mil. let. Takže v klidu můžeme být, ale jen proto, že ten obraz k nám letí rychlostí světla a letí-li něco odtamtud na nás, tak to doletí poněkud později. Tak + – o cca stovky mil. let.

 5. Vědci polití studeným potem? A mohl bych je vidět?

  1. Nemůže-li z černé díry nic uniknout ani rychlostí světla, jak z ní mohou unikát jakési “výtrysky”?

 6. otočila s před 650 miliony let ? když se otočí právě teď tak než sem doletí tak asi u PC nebudu , většinou dlím v tomto období předjaří na zahradě a seju mák….

 7. To se trochu pletete – že je od nás něco vzdáleno miliony sv. let neznamená, ž že co se stane teď, to tady bude brzy. Jde přece o to, co se stalo tehdy, ale vidíme to my až nyní. Jestli tedy nějaký paprsek obrovské energie vyšel před těmi 650miliony let, když se otočila ta díra, tak může přiletět nyní. Jen by mě zajímalo, jaká byla úhlová a obvodová rychlost otočení té černé díry?

 8. Včera mi někdo mlátil na dveře,otevřu je a ejhle,za nima se tlemí na mě-černá díra !!

 9. Ach jo. Pěkná snůška blábolů. Vychodil autor aspoň mateřskou školku?

 10. ……. hele … vy ” experti na vesmír ” ….. uvědomujete si vlastně , kolikátého dnes je ??

 11. Černá díra se otočila už před 650 mil let, my to pozorujeme až teď. Světlo z černé díry sem letí 650mil let a právě dorazilo do našich dalekohledů. Záření tu bude coby dup. Nebo je pravda, že pomocí dalekohledu vidíme do minulosti a bez dalekohledu se událost ještě nestala a pro nás nastane až za těch 650mil let? 🙃

 12. A proč by tu záření mělo být coby dup ?? Přeci není nic rychlejšího než rychlost světla, ani elektromagnetické vlny a ani záření. Nebo jo ? Pokud ne, pak vše je jen o těch miliony let posunuto, ale cokoliv se stalo tehdy se tady stane třeba zítra nebo za rok …

 13. Z černé díry něco tryská, ona něco vystřeluje? Jako laik jsem byl přesvědčený, že je černá proto, že všechno sežere a žádné světlo z ní neunikne…

 14. Je to zajímavé pouze z pohledu celkem slušné náhody. Díváme se na něco, co se stalo před 656 miliony lety. A pokud vezmete v potaz, že vše ve vesmíru je v pohybu, tedy i naše planeta, naše sluneční soustava, naše galaxie a všechny větší struktury, tak tak obří černá díra se na místo, kde jsme dnes, natočila v době, kdy naše planeta byla někde úplně jinde. Ale shodou náhod před 656 miliony lety vypálila energii zrovna směrem k místu, kde jsme dnes :).

Comments are closed.