Planeta Devět

Jsme blízko k rozluštění jedné z největších záhad. Vědci už tuší, kde se nachází planeta Devět

  • Existuje devátá planeta Sluneční soustavy?
  • Vědci přišli na způsob, jak její existenci potvrdit

Astronomové se domnívají, že na samém konci sluneční soustavy – daleko z dosahu pozemských dalekohledů – se zřejmě ukrývá devátá planeta, která je až desetkrát hmotnější než Země.


Nepřehlédněte: Šéf NASA varuje: Čína se chová tajnůstkářsky. Možná plánuje vojenské ovládnutí Měsíce


Neviditelná planeta Devět může přepsat učebnice

Všichni ze základní školy známe planety, které tvoří naši sluneční soustavu. Je tu samozřejmě Země, dále Merkur, Venuše, Mars, Uran, Jupiter, Saturn a Neptun. Celkem jich je tedy osm, ale někteří astronomové se domnívají, že by mohla existovat tajemná devátá planeta, příhodně pojmenovaná jako planeta Devět nebo také Planeta X.

Američtí výzkumníci nyní přichází s dalšími důkazy, které naznačují existenci záhadné planety na okraji naší sluneční soustavy. Konstantin Bogytin založil svůj nejnovější výzkum na souboru transneptunských objektů (ETNO), což jsou tělesa nacházející se na okraji sluneční soustavy za Neptunem, které obíhají kolem Slunce.

Vědci se při pátrání po záhadné planetě obvykle těmito tělesy nezabývají, protože interferují s oběžnou dráhou Neptunu. Bogytin se však rozhodl zaměřit právě na tyto objekty, aby lépe porozuměl jejich pohybu. Provedl řadu simulací, aby zjistil, jak ostatní objekty ve sluneční soustavě včetně blízkých obřích planet a galaktického přílivu Mléčné dráhy ovlivňují jejich dráhy.

Země, TOI 700, exoplaneta
Zdroj: NASA

Vědci jsou blízko k rozluštění jedné z největších záhad

V článku vyslovil domněnku, že trajektorii těchto ETNO lze nejlépe vysvětlit gravitační silou dosud neobjevené hmoty – tajemné planety Devět. Podle Bogytina to není jediné možné vysvětlení, jen to nejlepší, které představuje zatím nejsilnější statistický důkaz, že tam někde skutečně je.

Závěry amerického vědce, publikované v odborném magazínu Astronomical Journal, nejsou stoprocentní, jde pouze o výpočty, nikoliv o přímé pozorování. Přesto jde o průlomový objev.

Podle NASA by hypotetická planeta mohla mít hmotnost asi desetkrát větší než Země a jeden úplný oběh kolem Slunce by jí mohl trvat 10 000 až 20 000 pozemských let.

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: techSpot, Astronomical Journal, LiveScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..