Záblesk, NASA

Je to planeta, nebo kometa? NASA objevila mimozemský svět, který je mimo lidské chápaní

  • Ve vzdáleném vesmíru leží zvláštní planeta
  • Připomíná obří kometu, říkají vědci

Američtí vědci v hlubokém vesmíru objevili velmi zvláštní planetu. Je extrémně žhavá a táhne za sebou plynný ohon, který je dlouhý více než 350 tisíc kilometrů.


Nepřehlédněte: NASA to dokázala! Dostala se ke vzorkům z vesmíru, které mají nevyčíslitelnou hodnotu


Exoplaneta připomíná kometu

WASP-69b je exoplaneta, který krouží kolem své hostitelské hvězdy v neuvěřitelně těsné blízkosti a plný oběh absolvuje za méně než čtyři pozemské dny.

Malá vzdálenost exoplanety ke své hvězdě ji vystavuje obrovskému žáru, který nutí její atmosféru hořet ohromujícím tempem 200 000 tun za sekundu. Hvězda WASP-69b zbavuje exoplanetu atmosféry vysokoenergetickým zářením a fyzicky usměrňuje uniklý plyn do podlouhlého tenkého ohonu, píše server Interesting Engineering.

„Tyto ohony podobné kometám jsou opravdu vzácné, protože vznikají tak, že unikající atmosféra planety narazí do hvězdného větru, který způsobí, že se plyn vrátí zpět,“ řekl spoluautor a profesor fyziky a astronomie na UCLA Erik Petigura.„Pozorování takto protáhlého ohonu nám umožňuje studovat tyto interakce velmi podrobně,“ dodal.

WASP-69b, NASA
Zdroj: W. M. Keck Observatory

Ohon dlouhý 350 tisíc kilometrů

Desetimetrový teleskop, který exoplanetu WASP-69b podrobně pozoruje, je umístěn na observatoři W. M. Kecka na Havaji. Kromě optického tým provedl i rozsáhlá pozorování pomocí spektrografu NIRSPEC s vysokým rozlišením.

„Práce předchozích týmů ukázaly, že tato planeta ztrácí část své atmosféry, a naznačily, že má nepatrný ohon nebo možná vůbec žádný,“ uvedl doktorand UCLA Dakotah Tyler. „Teď jsme však dokázali, že je dlouhý více než 350 tisíc kilometrů,“ upřesnil.

Nový vědecký objev, jehož výsledky byly publikovány v časopise Astrophysical Journal, nabízí klíčové informace o tom, jak hvězdné větry ovlivňují exoplanety, které obíhají kolem svých hvězd ve velmi těsné blízkosti.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering, Astrophysical Journal

Total
0
Shares