Měsíc

Je to oficiální: Vědci konečně zjistili, co se nachází uvnitř Měsíce

  • Je Měsíc skutečně dutý a byl uměle vytvořen?
  • Jedna z letitých záhad právě vzala za své

Vědci v rámci detailního výzkumu zjistili, že vnitřní jádro Měsíce je ve skutečnosti pevná koule s hustotou podobnou hustotě železa. Experti doufají, že jejich studie pomůže jednou pro vždy zodpovědět otázku, zda je vnitřní jádro Měsíce pevné, nebo roztavené, a povede to k přesnějšímu pochopení historie Měsíce – a tím pádem i celé Sluneční soustavy.


Nepřehlédněte: Objev CERNu muže změnit svět. Vědci pozorovali kvantové provázání částic při extrémní energii


Co se skrývá uvnitř Měsíce?

„Naše výsledky zpochybňují vývoj magnetického pole díky prokázání existence vnitřního jádra a podporují scénář globálního převrácení pláště, který přináší podstatné poznatky o časovém průběhu bombardování Měsíce v první miliardě let existence sluneční soustavy,“ píše ve studii tým vedený astronomem Arthurem Briaudem z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum.

Zkoumání vnitřního složení objektů ve sluneční soustavě se nejúčinněji provádí pomocí seismických dat. Způsob, jakým se akustické vlny generované zemětřesením pohybují a odrážejí od materiálu uvnitř planet nebo měsíců, umožnilo vědcům vytvořit podrobnou mapu nitra zkoumaného objektu.

„Shodou okolností máme k dispozici seismická data z Měsíce získaná během mise Apollo, ale jejich rozlišení je příliš nízké na to, aby bylo možné přesně určit stav vnitřního jádra,“ říkají. „Víme, že existuje tekuté vnější jádro, ale co zahrnuje, zůstává předmětem diskusí.“

Aby experti zjistili, co se uvnitř Měsíce nachází, shromáždili údaje z vybraných vesmírných misí a z lunárních laserových dálkoměrných experimentů a sestavili profil různých charakteristik našeho přirozeného satelitu. Mezi ně patří i míra jeho deformace vlivem gravitační interakce se Zemí, změny jeho vzdálenosti od Země a hustota. Poté výzkumníci provedli modelování s různými typy jádra, aby zjistili, které z nich nejvíce odpovídají pozorovacím údajům a dospěli k několika zajímavým zjištěním. 

Zaprvé, modely, které se nejvíce podobaly tomu, co o Měsíci víme, popisují aktivní převracení hluboko uvnitř měsíčního pláště. To znamená, že hustší materiál uvnitř Měsíce klesá směrem ke středu a méně hustý materiál stoupá vzhůru. Tato aktivita byla dlouho navrhována jako něco, co může pomoci vysvětlit přítomnost určitých prvků ve vulkanických oblastech Měsíce.

Měsíc, NASA
Zdroj: NASA

Potvrzení přinese mise NASA Artemis

Podle studie je měsíční jádro velmi podobné tomu zemskému – s vnější tekutou vrstvou a pevným vnitřním jádrem. Podle nejnovějšího modelování má vnější jádro poloměr asi 362 kilometrů a vnitřní poloměr asi 258 kilometrů, přičemž jeho hustota odpovídá přibližně 7 822 kilogramům na metr krychlový.

Zajímavé je, že v roce 2011 tým vedený planetárním vědcem Renée Weberem z NASA „naměřil“ podobný výsledek pomocí tehdy nejmodernějších seismologických technik při zkoumání dat z programu Apollo. Tenkrát experti nalezli důkazy o pevném vnitřním jádru o poloměru asi 240 kilometrů a hustotě asi 8 000 kilogramů na metr krychlový.

Podle Briauda jsou výsledky potvrzením dřívějších výzkumů a představují pádný argument, že měsíční jádro je podobné tomu zemskému. A to je velmi zajímavé hned z několika důvodů.

Víme, že nedlouho po svém vzniku měl Měsíc silné magnetické pole, které začalo klesat asi před 3,2 miliardami let. Takové magnetické pole vzniká pohybem a konvekcí v jádře, takže to, z čeho se měsíční jádro skládá, má hluboký význam pro to, jak a proč magnetické pole zmizelo. Vzhledem k tomu, že lidstvo doufá, že se na Měsíc vrátí v relativně krátké době, možná nebudeme na ověření výsledků nového vědeckého výzkumu muset čekat příliš dlouho – mise NASA Artmis je za dveřmi.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Science Alert, Nature

Total
0
Shares