Galaxie Cartwheel

„Je mimo lidské chápaní času a prostoru.“ NASA objevila největší galaxii ve vesmíru

  • Galaxie Alcyoneus se vymyká všemu, co zatím známe
  • Pozornost vědců přitahuje hned z několika důvodů

Astronomové objevili dosud největší obří rádiovou galaxii, která se táhne 5 megaparseků – neboli 16,3 milionu světelných let – do vesmíru. Strukturu Alcyoneus, která se nachází asi tři miliardy světelných let od Země a je mnohem větší než Mléčná dráha, našli díky velkému štěstí.


Nepřehlédněte: Nejrychlejší kamera na světě zaznamená až 156 bilionů snímků za sekundu


Alcyoneus je mimo tabulky

Název obří rádiové galaxie, o které mnozí hovoří jako o největší známé struktuře galaktického původu, pochází z řecké mytologie. „Alcyoneus je jedním z obrů, kteří bojují s olympskými bohy. Často je považován za Herkulova protivníka,“ vysvětluje server Newsweek.

Obří rádiová galaxie, největší svého druhu, je tak obrovská, že se vymyká lidské představivosti. Složena je ze dvou mohutných plazmových laloků na první pohled vyzařovaných z obyčejné galaxie. Zatím není známo, jak by jediná normálně vypadající galaxie mohla produkovat tak mohutné laloky.

Doktorand Leidenské univerzity Martijn Oei říká: „Pozoruhodné na této galaxii je to, že je vlastně tak nevýrazná ve všech aspektech, které jsme doposud zkoumali. Její laloky jsou větší než všechny, které známe, ale zatím netušíme proč!“

Vědec přiznává, že galaxie byla objevena šťastnou náhodou, když astrofyzici pomocí sítě nízkofrekvenčních radioteleskopů LOFAR (Low-Frequency Array) rozmístěných po celé Evropě zkoumali vesmír. Výzkumníky zajímalo rozložení hmotných vláken „kosmické pavučiny“, která se táhnou mezi galaxiemi v rádiových vlnách, když na Alcyoneus narazili.

Alcyoneus
Rádiová galaxie Alcyoneus, zdroj: NASA

Co je rádiová galaxie?

Je to galaktická struktura tvořená hostitelskou galaxií se supermasivní černou dírou ve svém středu a astrofyzikálními výtrysky ionizovaného plynu a plazmatu, které jsou vyfukovány z centrální oblasti, neboli aktivními galaktickými jádry (AGN).

Jak je materiál přiváděn do černé díry z okolního akrečního disku, část z něj uniká a sklouzává z vnitřní oblasti k pólům, odkud je vystřelován do vesmíru jako proud plazmatu rychlostí blízké rychlosti světla. Jak výtrysky putují, rozšiřují se a získávají podobu laloku. To je však poměrně běžné a děje se to v mnoha galaxiích, včetně Mléčné dráhy. Záhadou je, jak tyto laloky mohou narůstat do tak obrovských rozměrů.

Odpověď na tuto otázku může spočívat v prostředí, v jakém se daná galaxie nachází. „To, v jakém prostředí existuje, by možná mohlo vysvětlovat její obří růst! Existuje myšlenka, že v prostředí s nízkou hustotou mohou laloky snáze růst, protože pociťují menší odpor okolního prostředí,“ domnívá se Oei.

NASA doufá, že Alcyoneus jednou lidstvu odhalí nové informace o struktuře vesmíru, známé také jako kosmická síť, která pravděpodobně spojuje všechny galaxie.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert, The Space, Newsweek

Total
0
Shares
6 komentářů
  1. To je zase blábolení – je nevýrazná ve všech aspektech + její laloky jsou větší než všechny + je mimo jakoukoli představivost + je normálně vypadající. Pan Zachariáš je zjevně expert na astrofyziku… 🙂

  2. Psát o rozměrech vesmíru je diskutabilní. Pro představu – chceš-li si představit velikost naší hvězdy, myslím samozřejmě sluníčko, pak si vezmi klubko provázku, začátek zapíchni do Země, myslím samozřejmě naši zeměkouli a druhý konec zapíchni do Měsíce, myslím samozřejmě našeho souputníka. Pokud to zvládneš, jsi ve čtvrtině průměru Slunce, takže ty klubka špagátu potřebuješ ještě tři. Někde jsem četl, že existuje hvězda 1600 X větší, než naše slunko. A to jsme jen u hvězdiček. Tož tak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..