Hackeři z Anonymous již získali přes dva miliony ruských e-mailů

Japonsko terčem drtivého kyberútoku. Killnet použili 4,5 milionu zotročených počítačů

  • Proruští hackeři ze skupiny Killnet zaútočili na Japonsko
  • Šlo o odvetu za podporu Ukrajiny a pomstu za spor o Kurilské ostrovy

Proruská hackerská skupina Killnet podnikla masivní kybernetický útok na Japonsko. Tvrdí, že ochromila e-government a zkomplikovala tak podávání žádostí i poskytování informací. Napaden byl údajně také online daňový portál, platební systém JCB nebo sociální síť Mixi.


Nepřehlédněte: NASA otestuje planetární obranu Země. Odkloní asteroid velký jako fotbalové hřiště


Japonsko pod útokem

Hackeři vyřadili napadené stránky tradičně pomocí Distributed Denial-of-Service útoků, zkráceně DDoS, které zahltily servery miliony požadavků. Je to, jako kdyby se snažilo pět lidí projít dveřmi najednou. Skupina se chlubí, že ovládá jeden z největších aktivních botnetů složený ze 4,5 milionu počítačů, takže útoky mají neuvěřitelnou sílu.

Killnet útoky zdůvodnili japonskou podporou Ukrajiny a desítky let starým sporem o Kurilské ostrovy. Útok na Japonsko navazuje na předchozí masivní útoky na Českou republiku, Itálii, Litvu, Estonsko, Polsko a Norsko. V budoucnu navíc můžeme očekávat další vlnu podobných operací.

Ruský hacker
Zdroj: Sebastiaan Stam / Unsplash

Obávaní hackeři z Killnet

Pokud si dobře pamatujete, na konci dubna skupina spustila útok na mezinárodní letiště v Pardubicích, karlovarské letiště, české weby včetně stránek vlády a několik dalších institucí. Hackeři opakovaně cílili například na servery Českých drah, což způsobilo výpadky mobilní aplikace Můj vlak.

Podle statistiky společnosti Check Point vzrostl během letošního prvního pololetí počet kyberútoků o 42 %. Experti stále častěji varují před hackerskými skupinami, které podporují jednotlivé státy. Tento trend zesílil zejména v posledních měsících.

Zdroj náhledové fotografie: Mohammad Hoseini Rad / Unsplash, Zdroj: TheTechOutlook

Total
0
Shares