E3, kometa

Japonci v hlubokém vesmíru vyfotili slavnou neandrtálskou kometu. Lidstvo jedinečný zelený zázrak už nikdy neuvidí

  • Vesmírem letí vzácná zelená kometa
  • Uvidíme ji ještě někdy?

Kometa, kterou před 50 000 pozorovali neandrtálci, se na působivé sekvenci japonských vědců jeví jako rozmazaná bílá tečka vystřelující přes černobílé pozadí plné hvězd.


Nepřehlédněte: Češi, pozor! Když na telefonu uvidíte tuto barevnou tečku, znamená to, že vás někdo špehuje


„EQUULEUS úspěšně vyfotografovala kometu ZTF (Comet C/2022 E3) z vesmíru!“ uvádí vědci na Twitteru a jako bonus přidávají působivou sekvenci snímků. „Tato série fotek byla pořízena na základě výpočtu času a směru dráhy komety a družice EQUULEUS.“

Naposledy tu byla v éře neandrtálců

Sonda, postavená Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru (JAXA) a Tokijskou univerzitou, trasovala kometu 12. února po dobu šesti hodin. V té době se družice nacházela asi 69,5 milionu kilometrů od komety a 340 tisíc kilometrů od Země.

EQUULEUS se do vesmíru dostala na palubě mise NASA Artemis 1 v listopadu loňského roku a v současné době pluje směrem k Lagrangeovu bodu L2, gravitačně stabilnímu bodu v soustavě Země-Měsíc, který se nachází asi 61 347 kilometrů za Měsícem.

C/2022 E3 (ZTF) už nikdy nikdo neuvidí

Kometa s charakteristickou zelenou komou (oblak plynu obklopující ledové kamenné jádro) prolétla kolem Slunce začátkem ledna. Nejjasnější byla kolem 1. února, kdy se nejvíce přiblížila k Zemi a lidé ji mohli pozorovat pouhým okem, a to i v České republice a na Slovensku.

Při svém nejbližším průletu se k modré planetě přiblížila na vzdálenost zhruba 42 milionů kilometrů. To odpovídá více než 109násobku průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.

Vzácnou kometu podle astronomů už nikdy nad Zemí neuvidíme, protože letošní těsné přiblížení k vnitřní Sluneční soustavě změnilo její dráhu natolik, že je nyní na jednosměrné cestě do hlubin vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: JAXA, vlastní

Total
0
Shares