Jako ve Star Treku! NASA na vesmírnou stanici ISS holoportovala lékařský tým ze Země

  • NASA dokončila první holografickou teleportaci ze Země do vesmíru
  • Lékaři osobně zkontrolovali zdravotní stav astronautů na ISS

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že úspěšně uskutečnil první holografickou teleportaci v rámci vesmírné stanice (ISS). Umožnily to špičkové technologie společností Microsoft a AEXA Aerospace.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous rozebírají Rusko jako puzzle, odstavili další životně důležité instituce


Lékařský tým ze Země navštívil ISS

Na mezinárodní kosmické stanici došlo v říjnu loňského roku k historické události. Na palubu ISS byl poprvé v historii lidstva holoportován lékařský tým ze Země.

Holoportace zahrnovala použití virtuální reality Hololens společnosti Microsoft, která byla připojena k počítači se softwarem od firmy AEXA Aerospace. Ta je známá tím, že vyvíjí technologie pro zařízení smíšené a virtuální reality pro použití v různých odvětvích včetně zdravotnictví a vesmíru.

Díky supermoderní technice a sofistikovanému softwaru mohli lékaři s astronauty vést několikaminutový rozhovor stejně, jako by s nimi seděli společně v jedné místnosti.

NASA na ISS dopravila chirurga Josefa Schmida, ke kterému se na transdimenzionální cestě připojil Fernando de la Pena Laca, generální ředitel AEXA Aerospace, a také několik dalších členů lékařského týmu.

„Jedná se o zcela nový způsob lidského průzkumu, při kterém je naše lidská bytost schopna cestovat mimo planetu. Naše fyzické tělo tam není, ale naše lidská bytost tam rozhodně je,“ hodnotil návštěvu ISS Schmid.

Zdroj: NASA / ESA

NASA je z výsledku nadšená

Ačkoli vše zní téměř neuvěřitelně, holoportace není žádná novinka. Microsoft s tímto nápadem přišel už před několika lety (v roce 2016, pozn. red.), ale původně svou technologii plánoval využívat primárně v odvětvích jako je reklama a vzdělávání.

Koncept však prochází neustálým vývojem a nedávné úsilí odborníků holoportaci posunulo na vyšší úroveň. Podle vyjádření NASA se jedná o významný pokrok v oblasti vesmírné komunikace s ohledem zejména na program Artemis, jehož cílem je obnovení pilotovaných letů s lidskou posádkou na Měsíc.

Zdroj náhledové fotografie: NASA / ESA

Total
9
Shares