Teleskop, vědci, signál, vesmír

Jako tlukot srdce: Astronomy překvapil záhadný signál z kosmu, který se periodicky opakuje

  • Vědci zachytili záhadný signál ze vzdálené galaxie
  • Zatím nemají nejmenší ponětí, co ho vysílá

Astronomové z americké MIT a kanandské McGillovy univerzity zaznamenali zvláštní a trvalý rádiový signál. Netuší, odkud pochází ani co ho způsobuje. Zvláštní je tím, že trvá až tři sekundy, což je tisíckrát déle, než je běžné. Ještě větší záhadou pak je, že připomíná tlukot srdce.


Nepřehlédněte: Rekordní čínská větrná turbína míří až do oblak. Vyrobí tolik elektřiny, že by mohla napájet český Liberec


Příjem: Vědci zachytili záhadný radiový signál z vesmíru

Signál je odbornou komunitou kategorizován jako FRB. Rychlými radiovými signály (fast radio burst, FRB) se v radioastronomii míní radiové vlny ve vesmíru. Jednotlivé záblesky se vysílají buď jednou a neopakují se, nebo jsou (méně často) opakované.

FRB ze vzdálených galaxií obvykle trvají jen několik milisekund, často je velmi těžké je vůbec zachytit. Signál, pojmenovaný jako FRB 20191221A, ale fascinuje tím, že trvá až tři sekundy, tedy tisíckrát více, než je průměr u tohoto jevu.

Teleskop
Zdroj: Gilles Rolland-Monnet / Unsplash

„Bylo to neobvyklé,“ uvedl server The Space s odkazem na prohlášení výzkumníka Daniela Michilliho z Kavliho institutu pro astrofyziku a kosmický výzkum při Massachusettském technologickém institutu.

„Nejenže byl velmi dlouhý, trval asi tři sekundy, ale vyskytovaly se v něm periodické špičky, které byly pozoruhodně přesné, vyzařovaly každý zlomek sekundy – bum, bum, bum – jako tlukot srdce. Je to poprvé, kdy je samotný signál periodický,“ dodal.

Astronomové se domnívají, že signál může pocházet buď z rádiového pulsaru nebo magnetaru. Pulsary jsou neutronové hvězdy, které rychle rotují a vyzařují intenzivní záření, zatímco magnetary jsou zbytky hvězd s extrémně silným magnetickým polem.

Objevil ho radioteleskop CHIME

FRB 20191221A zachytil interferometrický radioteleskop CHIME, který sestává ze 4 stometrových polotrubkových konstrukcí a nemá žádné pohyblivé části. K pořizování snímků využívá pohybů Země.

Rádiové vlny, které měří, jsou velmi slabé, a proto disponuje neuvěřitelně citlivými nástroji. Podle dostupných informací v reálném čase dokáže „chroupat“ takové množství dat, jaké v daném okamžiku protéká všemi světovými mobilními sítěmi.

Zdroj náhledové fotografie: Gontran Isnard / Unsplash, zdroj: The Space, techoutlook

Total
0
Shares