asteroid, slunce

Jak zastavit klimatické změny? K asteroidu připevníme solární štít, vymysleli vědci

  • Jak zpomalit globální oteplování?
  • Experti chtějí na asteroid připevnit sluneční štít

Vědci a výzkumníci po celém světě stále hledají způsoby, jak zmírnit dopady globálního oteplování. Objevuje se tak stále více řešení, která sice neřeší hlavní příčinu problému, ale mohou překvapivě inovativním způsobem zmírnit jeho dopady.


Nepřehlédněte: iPhone 15 bude dražší a lidé o něj nebudou mít velký zájem, říká analytik


Vědci chtějí zachránit Zemi

Skupina amerických astrofyziků přichází s neuvěřitelným plánem, který spočívá v instalaci slunečního štítu k asteroidu. Jak píše server Interesting Engineering, toto řešení není tak bláznivé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

O něčem podobném se uvažovalo už dříve, problém však spočívá v tom, že takové zařízení potřebuje extrémně těžké závaží, jehož výroba by byla extrémně drahá. V nové studii Stván Szapudi, astronom z Astronomického ústavu Havajské univerzity, navrhuje použít jako závaží asteroid.

„Na Havaji mnozí používají deštník, aby zakryli sluneční světlo, když se venku procházejí během dne. Přemýšlel jsem, zda bychom mohli udělat totéž pro Zemi a zmírnit tak hrozící katastrofu v podobě klimatických změn,“ uvedl Szapudi v tiskové zprávě. Výzkumník si klade za cíl snížit množství slunečního záření dopadajícího na zemský povrch o 1,7 % a pomoci tak zvrátit klimatickou katastrofu.

Jeho výzkum ukázal, že aby vše fungovalo, asteroid by musel mít hmotnost kolem 3,5 milionu tun, což je však stále několikanásobně méně, než odhadovaly předchozí studie. Samotný štít by tvořil pouze 1 procento hmotnosti – přibližně 35 000 tun – zbývajících 99 procent by tvořil kosmický balvan.

Ačkoli nejvýkonnější dnešní rakety mohou na nízkou oběžnou dráhu Země vynést asi jen 50 tun nákladu, Szapudiho přístup na rozdíl od předchozích konceptů, které byly považovány za neuskutečnitelné, částečně přibližuje tuto myšlenku současným technologiím.

Další klíčovou výzvou je vývoj lehkého, ale robustního grafenového lana spojujícího štít s asteroidem. Úspěch v tomto ohledu je klíčový pro uskutečnění celého ambiciózního plánu.

Slunce, asteroid
Zdroj: Brooks Bays/UH Institute for Astronomy

Ochočíme si asteroid?

V roce 2012 astronomové uvažovali o tom, že mezi Slunce a Zemi posunou největší blízkozemní asteroid 1036 Ganymed o šířce 35 kilometrů, ale nedokázali vyřešit, jak jej gravitačně udržet na místě. Astronomové také zkoumali nákladné a zdrojově náročné geoinženýrské projekty, jako jsou gigantické obrazovky a reflexní zrcadla k ochlazení Země.

Mezi Zemi a Slunce dáme obří bubliny

Před několika měsíci pak vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) navrhli strategii, v jejímž rámci by obrovské množství velkých bublin, pečlivě umístěných mezi Zemí a Sluncem, odklonilo sluneční světlo (a tím i teplo) a zastavilo další globální oteplování.

Zdroj náhledové fotografie: Brooks Bays/UH Institute for Astronomy , zdroj: Interesting Engineering, hawaiedu

Total
0
Shares