iPhone 14

iPhone 15 bude dražší a lidé o něj nebudou mít velký zájem, říká analytik

  • Premiéra iPhonu 15 se kvapíkem blíží
  • Telefon dostane tenčí rámečky a nový konektor
  • A ve hře je prý i nový 48Mpx fotoaparát

Apple pomalu ale jistě finišuje přípravy, svou konferenci k představení nového hardwaru bude mít již příští měsíc. Ačkoliv to zatím nebylo oficiálně potvrzeno, dočkáme se zřejmě v první polovině září. Hlavní hvězdou bude iPhone 15.


Nepřehlédněte: Apple přesouvá část výroby iPhonu 15 do Indie. Nechce se spoléhat na Čínu


Apple chystá premiéru iPhonu 15

Společnost Apple drží informace o nových jablečných telefonech pod pokličkou. Na tom není nic divného, americký elektronický gigant nikdy neprozrazuje ani nekomentuje svoje plány před oficiálním odhalením produktů. Je ale takřka již jisté, že nová generace iPhonů přijde s novým nabíjecím konektorem.

Pro uživatele jablečných telefonů to však znamená, že budou muset změnit všechny svoje nabíječky – doma, v práci i v autě. A to není jediná nepříjemnost.

Respektovaní analytici tvrdí, že telefon meziročně podraží. O kolik? Prý o 100 až 200 dolarů, tedy 2 200 až 4 400 korun. Není se tedy moc čemu divit, že už nyní se hovoří o tom, že po řadě iPhone 15 bude nižší poptávka než po loňských iPhonech 14.

Tvrdí to například známý analytik Ming-Čch’ Kchuo, o kterém je známo, že má dlouhé prsty a dobré kontakty v dodavatelském řetězci. Ve svém nejnovějším komentáři Kchuo doslova napsal: „Poptávka po iPhonu 15 bude nižší než po iPhonu 14.“

iPhone 14 Pro
Zdroj: Thai Nguyen / Unsplash

Horší prodeje než loni?

V tuto chvíli se samozřejmě jedná pouze o prognózu a situace se může změnit. Známý insider nicméně říká, že pokud nebude poptávka po iPhonu 15 po jeho uvedení lepší, než trh očekával, bude většina dodavatelů čelit tlaku na růst ve druhé polovině roku.

Celosvětový prodej smartphonů se podle údajů analytické společnosti Counterpoint Research ve druhém čtvrtletí tohoto roku snížil o osm procent, což je osmé po sobě jdoucí čtvrtletí s poklesem prodeje.

Navzdory klesající poptávce ale Apple požádal podle zdrojů Bloombergu své dodavatele, aby letos počítali s podobným objemem výroby jako loni. Americký podnik bude chtít vyrobit 85 milionů iPhonů 15.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: GSMArena, Medium

Total
0
Shares