WhatsApp

Jak poznat, že máte zavirovaný telefon? Tady je 5 příznaků, že vám podvodníci hackli WhatsApp

  • Podvodníci čím dál častěji cílí na uživatele aplikace WhatsApp
  • Mnozí lidé bohužel nedokážou poznat, že mají zavirovaný telefon

Kyberzločin je bohužel na vzestupu a uniknout z jeho dosahu je téměř nemožné. Hackeři se stále častěji zaměřují na nepozorné, důvěřivé a naivní lidi prostřednictvím podvodů na sociální síti WhatsApp. V tomto článku vám poradíme, jak zjistit, zda náhodou nebyl napaden i váš telefon.


Nepřehlédněte: Používáte WhatsApp? Dejte si pozor na speciální kód! Možná se vám někdo snaží ukrást účet


Nenechte se na WhatsAppu napálit

WhatsApp patří mezi nejpopulárnější komunikační aplikace. Jen v Česku ho používá asi pět a půl milionu lidí a na celém světě má více než dvě a půl miliardy uživatelů. V době digitálních technologií se ale musí mít člověk obzvlášť na pozoru, protože nebezpečí na něj číhá doslova na každém rohu, a to i na dobře zabezpečené komunikační platformě jakou je právě WhatsApp, píše DailyStar.

Být dostatečně technicky zdatný, abyste se vyhnuli podstrčené rizikové zprávě nebo hovoru, je jedna věc, ale uživatelé chytrých telefonů se také musí potýkat se záplavou různých virů, malwaru a důmyslných hackerských hrozeb.

Není proto divu, že statistiky stále častěji naznačují rostoucí obavy uživatelů chytrých telefonů. Podvodníci využívají různé techniky, aby se přes WhatsApp lidem nabourali do telefonu. Od phishingu přes podvodné telefonáty až po zavirované zprávy, které vás přesměrují na podvodné stránky.

Naštěstí existuje několik způsobů, jak zjistit, zda jste se nestali obětí kybernetického zločinu, aniž byste o tom věděli:

  1. Hluk na pozadí při telefonních hovorech. Pokud hackeři odposlouchávají vaši konverzaci, nejspíš slyšíte neobvyklý hluk na pozadí či různé praskání. Obojí může být ukazatelem toho, že někdo přistupuje k mikrofonu vašeho telefonu.
  2. Reklamy jsou v dnešní době všude, ale pokud se na webových stránkách nebo na domovské obrazovce vašeho smartphonu neustále objevují pochybně vypadající vyskakovací okna, může to být známkou toho, že váš mobil je infikován adwarem.
  3. Pokud se váš smartphone v poslední době značně zpomalil, seká se nebo je příliš horký, může to naznačovat, že virová nálož přetěžuje hardware vašeho zařízení. To samé platí i v případě, kdy je váš telefon nový, ale jeho baterie nic nevydrží a datová spotřeba je astronomická. A vy netušíte proč.
  4. Asi největší známkou toho, že váš telefon je infikován virusem, je, když v telefonu objevíte aplikace, které jste neinstalovali a v historii akcí uvidíte zprávy a odchozí hovory, o nichž stoprocentně víte, že nemáte na svědomí.
  5. Možná jste se stali terčem kybernetického útoku, ale vůbec o tom nevíte. Váš telefon se totiž chová jako obvykle. Nápovědou, že něco není v pořádku, mohou být stížnosti vašich přátel, kteří vás upozorní, že na sociálních sítích sdílíte podivné/zmatečné příspěvky.
WhatsApp
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash

Smažte veškerá data a změnte hesla

Pokud máte podezření, že jste se stali obětí kybernetického útoku, vaším prvním krokem by mělo být kompletní vymazání telefonu a po resetu ho nastavte jako nové zařízení. Také byste měli okamžitě změnit všechna svá hesla a přihlašovací údaje do sociálních sítí a internetového bankovnictví.

Používejte hlavu

Většina aplikací a sociálních služeb dnes nabízí dvoufázové ověření, které poskytuje solidní vrstvu zabezpečení proti podvodníkům, takže zkontrolujte nastavení svého účtu a ujistěte se, že u aplikací/služeb, které rádi používáte, máte dvoufázové ověření aktivní.

Pomoci před hackery může i instalace certifikovaného antivirového softwaru. Ale hlavně používejte zdravý rozum a neklikejte na všechno, co vám kdo pošle, i když jde třeba o vám dobře známou osobu (kamaráda). Není totiž vyloučeno, že právě on má zavirovaný telefon.

Zdroj náhledové fotografie: antonbe / Pixabay

Total
0
Shares