iPhone

iPhone vás může odposlouchávat, varují experti. Rychle aktualizujte na iOS 16.6.1

  • Okamžitě aktualizujte své iPhony
  • Apple vydal záplatu iOS 16.6.1
  • Chrání před útokem hackerů

Pokud se zabýváte kybernetickou bezpečnostní, pak vám určitě něco říká název Pegasus. Tento nebezpečný software vyvinula izraelská společnost NSO Group. Program dokáže prakticky nemožné: Umí odposlouchávat hovory, sledovat polohu, číst komunikaci a obsahuje další důmyslné funkce. Na titulní stránky noviny se Pegasus dostal poté, co bylo zjištěno, že jej řada států používá ke špehování novinářů, aktivistů a dalších zájmových osob.


Nepřehlédněte: Vzácná zelená kometa Nishimura už září na obloze, ale Slunce ji připravilo o ohon


Nebezpečný spyware Pegasus

Proti spywaru, jako je Pegasus, není imunní ani operační systém iOS, který používají chytré telefony iPhone od Applu. Dokazuje to nedávná aktualizace s označením iOS 16.6.1, která opravuje závažnou zranitelnosti typu zero-day, na níž amerického výrobce telefonů upozornila kyberbezpečnostní společnost Citizen Lab.

Závažný exploit zneužívá PassKit – SDK knihovnu Apple, která umožňuje vývojářům integrovat platební službu Apple Pay do svých aplikací. Experti Citizen Lab Pegasus úspěšně nainstalovali na iPhone se systémem iOS 16.6 pomocí zmíněné bezpečnostní chyby a vše okamžitě nahlásili společnosti Apple, která bez váhání vydala záplatu s označením iOS 16.6.1.

Chyba v operačním systému iOS 16.6 je natolik závažná, že skupina Citizen Lab uživatelům, kteří se obávají o své soukromí, doporučuje, aby na svých telefonech aktivovali tzv. Režim blokování – bezpečnostní funkci systému iOS, která výrazně omezuje funkce telefonů iPhone. Experti důrazně doporučují aktualizovat na nejnovější verzi systému iOS 16.6.1!

iPhone 14 Pro
Zdroj: Thai Nguyen / Unsplash

Co režim Režim blokování umí?

Jednoduše řešeno se po jeho zapnutí upraví některá nastavení zabezpečení, změna se dotýká i aplikací a zároveň se blokují některé komunikační funkce. Díky tomu mají případní útočníci minimální šanci, jak ovládnout cizí iPhone, iPad nebo Mac.

„Režim blokování je volitelný režim extrémní ochrany, který byste mělo používat jen tehdy, pokud máte podezření, že je proti vám veden osobně zacílený, sofistikovaný kybernetický útok. Většina lidí se terčem takových útoku nikdy nestane. Chcete-li dosáhnout úplné ochrany, režim blokování musí být zapnutý na všech vašich zařízeních. Dostupnost aplikací, webových stránek a funkcí bude s ohledem na bezpečnost striktně omezená a nekteré možnosti nebudou k dispozici vůbec,“ uvádí Apple na svých webových stránkách.

iPhone 14 Pro
Zdroj: Thai Nguyen / Unsplash

Co je spyware Pegasus?

Spyware Pegasus je druh škodlivého kódu, který zneužívá tzv. zranitelnost nultého dne, tedy nezabezpečenou díru v operačním systému zařízení, v tomto případě chytrého telefonu iPhone.

Pomocí spywaru může útočník iPhony snadno kompromitovat a jejich majitele odposlouchávat. Jedná se o hrozbu, která ze strany uživatele nepotřebuje žádnou aktivitu, aby se do cílového telefonu dostala.

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: GSMArena, CitizenLab, Engadget, Apple

Total
0
Shares