Google Chrome

Internetový prohlížeč Chrome má kritickou chybu. Hackeři mohou získat snadno citlivé informace

  • Používáte prohlížeč Chrome?
  • Rychle ho aktualizujte
  • Obsahuje kritickou chybu

Na pozoru by se měli mít uživatelé webového prohlížeče Google Chrome. Obsahuje totiž vážnou kritickou chybu, kterou mohou hackeři zneužít k převzetí kontroly nad napadeným systémem.


Nepřehlédněte: NASA zveřejnila unikátní video: Takhle vzácná zelená kometa Nishimura ztratila ohon


Chybu v Chrome mohou zneužít hackeři

Nová kritická bezpečnostní chyba byla odhalena ve webovém browseru Chrome od společnosti Google. Útočníci ji mohou zneužít k převzetí kontroly nad systémem, a případně do něj propašovat libovolný škodlivý kód. Oprava je naštěstí již k dispozici, proto by s instalací aktualizace uživatelé neměli otálet.

Nová verze Chromu opravuje hned několik zranitelností, z nich jedna byla označena nálepkou „zero-day“. Jak je z popisu patrné, chyba je kritická. To jinými slovy znamená, že útočníci mohou do počítače propašovat prakticky jakýkoli škodlivý kód. Klidně mohou i na dálku PC zotročit a využít jej k DDoS útokům, rovněž mohou i odposlouchávat komunikaci uživatele, která na počítači probíhá.

Ohroženi jsou majitelé všech aktuálně dostupných operačních systémů. Záplaty se vztahují na operační systémy Windows, macOS a Linux.

Podvod, umělá inteligence
Zdroj: Racool_studio / Freepik

Neodkládejte aktualizaci

Google po objevení bezpečnostních nedostatků okamžitě vydal aktualizaci, která je opravuje. Problém však spočívá v tom, že může trvat klidně i několik dní, než se všem uživatelům aktualizace automaticky zobrazí. Proto doporučujeme provést aktualizaci prohlížeče Chrome „manuálně“.

Nainstalovat update manuálně je možné prostřednictvím nápovědy, konkrétně v Nastavení a části „O aplikaci Chrome“. Po rozkliknutí této nabídky se uživateli automaticky nabídne instalace nejnovější verze s označením 117.0.5938.132 pro Windows, macOS a Linux.

Chrome není jediným prohlížečem, který se potýká s kritickými bezpečnostními chybami. Průběžně opravují i další webové prohlížeče. Zranitelnosti se nevyhýbají ani Microsoftu Edge, Mozille Firefox nebo Opeře.

Zdroj náhledové fotografie: Firmbee.com / Unsplash, zdroj: Mirror, Google

Total
0
Shares