Hvězda, Betelgeuze

Hvězdy v Mléčné dráze jsou zdánlivě podobné Alžbětě Báthoryové, zjistili vědci

  • Vesmír je plný záhad a tajemství
  • A nyní se to znovu potvrdilo

Američtí vědci v nové studii zjistili, že Mléčná dráha je plná „kanibalských“ hvězd, které pojídají své sousedy. V bizarním „tanci“ do nich vrážejí a svačí jejich zbytky, aby si udržely věčné mládí.


Nepřehlédněte: Vědci našli černou díru rekordně blízko Země. Celou dobu jsme ji měli přímo pod nosem, říkají


Tajemství Mléčné dráhy odhaleno

Studie hvězd, které se nacházejí v galaktickém centru Mléčné dráhy, naznačuje, že jsou mnohem, mnohem starší, než se zdají být. Experti zjistili, že hvězdy mají s legendární panovnicí Alžbětou Báthoryovou společného více, než by se na první pohled mohlo zdát, a sice touhu po věčném mládí.

„Pozorování středů jiných galaxií je velmi obtížné, protože jsou velmi daleko,“ říká astrofyzička Sanaea Rose z Northwestern University. Výzkum našeho vlastního galaktického centra nám může hodně napovědět, co se děje v centrech všech galaxií.“

Galaktické centrum je značně hektické místo. Začněme tím, že se tam nachází supermasivní černá díra Sagittarius A*. Kolem ní víří a sviští hvězdy, které na svých dlouhých smyčkových oběžných drahách dosahují naprosto šílených rychlostí. A je jich tam hodně. Proto na ploše široké čtyři světelné roky, což je vzdálenost mezi Sluncem a jeho nejbližším hvězdným sousedem, Proximou Centauri, dochází k častým kolizím.

Hvězda, Betelgeuze
Zdroj: garant / Pixabay

Hvězdy, které mládnou

„Supermasivní černá díra v srdci Mléčné dráhy je obklopena velmi hustou hvězdokupou. Mnoho z těchto hvězd obíhá rychlostí stovek až tisíců kilometrů za sekundu,“ dodává Rose a vysvětluje, že vzdálenost hvězdy od Sgr A* je dobrým ukazatelem toho, zda ke srážce dojde.

„Je to jako běh neuvěřitelně přeplněnou stanicí metra během dopravní špičky. Pokud se nesrazíte s jinými lidmi, míjíte je skutečně jen velmi těsně.“

Vědci říkají, že během srážek některé hvězdy získávají dostatek vodíku, který jim dodává mladistvý vzhled, přestože mohou být o dost starší. Je tu však jistý nesoulad – čím je hvězda hmotnější, tím kratší je její životnost. Přirovnání k upírům je proto trochu nadsazené. Výsledky studie však vysvětlují zvláštní rys hvězdné populace v centru naší galaxie – záhadnou absenci starých červených obrů.

Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: Science Alert, northwestern.edu

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..