Hvězda, Betelgeuze

Hvězda Betelgeuze neexploduje a nezmění se v supernovu, zjistili vědci. Lidstvo nebeský ohňostroj zatím neuvidí

  • Betelgeuze v souhvězdí Orionu se chovala divně
  • Zatímco dříve zničehonic pohasla a zjasnila, nyní je opět v normálu
  • A vědci konečně přišli na to, co se stalo

Když na konci roku 2019 viditelně zeslábla jasná rudá hvězda Betelgeuze ze známého souhvězdí Orion, vědci byli v rozpacích. Nevylučovali, že může kdykoli vybuchnout a proměnit se v supernovu. Nyní astronomové vědí, že nic takového se nestane. Nové snímky, které zveřejnila Evropská jižní observatoř (ESO), jasně ukazují, že Betelgeuze se po této nečekané události vrátila do normálního stavu.


Nepřehlédněte: Nejmenší funkční urychlovač částic na světě je 54 milionkrát menší než Velký hadronový urychlovač v CERNu


Betelgeuze se probrala z mdlob

Velká hvězda jménem Betelgeuze se v roce 2019 nečekaně a náhle začala stmívat – podle astronomů se mohlo jednat o signál, že dojde k její explozi, a nebo tento rudý obr prochází velmi zvláštní fází vývoje. Později však hvězda náhle zjasnila. Nyní vědci zjistili, že lidstvo působivý nebeský ohňostroj zatím neuvidí.

Pomocí přístroje MATISSE (Multi Aperture mid-Infrared Spectroscopic Experiment) na interferometru Very Large Telescope Evropské jižní observatoře v severním Chile astronomové zachytili hvězdu před, během a po stmívání.

Ačkoli se zdálo, že jako celek ztmavla, fotosféra Betelgeuze se během této události ve skutečnosti rozjasnila. Astronomové z Université Côte d’Azur tvrdí, že toto pozorování je v souladu s předchozí teorií, podpořenou pozorováním, že Betelgeuze z našeho pohledu pohasla v důsledku výronu prachu v podobě oxidu křemičitého, který z hvězdy vychází; tento výbuch mohl souviset s náhlým ochlazením povrchu hvězdy. „Změny ve struktuře fotosféry a oxidu křemičitého odpovídají jak vzniku chladné skvrny na povrchu hvězdy, tak vyvržení oblaku prachu,“ píší vědci v prohlášení.

Pokud by se jejich teorie ukázala jako správná, potvrdila by výsledky studie z 2021, která naznačovala, že Betelgeuze v podstatě vyvrhla do vesmíru bublinu plynu. Astronomové, kteří hvězdu tehdy pozorovali, dospěli k závěru, že plyn mohl z jejího povrchu vytrysknout v důsledku náhlého poklesu teploty.

A nejnovější snímky z MATISSE tuto teorii podporují. Data navíc naznačují, že prach – tentýž prach, který by mohl dále živit nově vzniklé hvězdné soustavy – může skutečně vznikat v těsné blízkosti hvězd.

Hvězda, Betelgeuze
Zdroj: garant / Pixabay

Co se stane, až se zhroutí?

Pokud by se Betelgeuze jednou skutečně přeměnila v supernovu, jak by taková exploze vypadala? Hvězda je od nás vzdálená asi 500 světelných let. Po výbuchu bychom nejprve zaznamenali, že k Zemi míří déšť bezhmotných částic zvaných neutrina, která by pro nás byla neškodná. Poté by hvězda rychle zjasnila.

Po jednom až dvou týdnech by zářila přibližně stejně jasně jako Měsíc v úplňku. Betelgeuze by pak během několika následujících měsíců pohasla, ale zůstala by viditelná ve dne po dobu šesti až dvanácti měsíců.

V noci by byla viditelná pouhým okem ještě jeden až dva roky. Poté bychom ji však již nikdy nespatřili – Orion by navždy ztratil svou červenou jiskru.

Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: The Space, academic.oup

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Pokud by se jednou tato hvezda promenila v supernovu, videli bychom to 500 az 600 let pote. Takze jestli k tomu doslo treba za Marie Terezie, tak maji nasi potomci jeste dost casu. 😉

Comments are closed.