- Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat
- Nová fotka zachycuje dvě galaxie, jak jsme je ještě nikdy neviděli
Hubbleův teleskop opět fascinuje svět svými záběry vesmíru. Tentokrát pohlédl hluboko do kosmu a vyfotil objekt, který působí jako celistvá, zářivá, nádherná a ohromující masa, ale ve skutečnosti představuje mnohem více, než se na první pohled zdá. Fotka vyvolává úžas nejen u odborníků.
Nepřehlédněte: Nesmrtelnost na dosah ruky? Malá medúza možná prodlouží lidský život
Hubble se znovu překonal
Teleskop, který letos oslavil už třicáté druhé narozeniny, nepřestává udivovat a nadále všechny přesvědčuje o tom, že ještě zdaleka nepatří do starého železa. Tentokrát vyfotografoval dvě galaxie (pojmenované SDSS J115331 a LEDA 2073461), které se nacházejí ve vzdálenosti více než jedné miliardy světelných let od Země.
Ačkoli pohled Hubbleova vesmírného dalekohledu naznačuje, že se obě galaktická tělesa prolínají, jedná se pouze o optický klam a galaxie ve skutečnosti na sebe vůbec nepůsobí, uvádí se v prohlášení Evropské vesmírné agentury (ESA), která je partnerem vesmírné observatoře.
Náhodné seřazení obou galaxií, jak je pozoroval Hubble, nabízí vědcům i amatérům neuvěřitelný pohled na bližší galaxii s roztaženými spirálními rameny na obou stranách.
Vesmírná ZOO
Nejnovější snímek, který ESA sdílela 5. září, vznikl na základě pozorování v rámci projektu zaměřeného na studium morfologie galaxií s názvem Galaxy ZOO. V něm se snímky dají k dispozici do internetové databáze přístupné komukoliv, kdo má počítač s přístupem k internetu. V jednoduchém úvodu se nový „ošetřovatel galaxií“ naučí rozeznávat galaxie a záhy se může směle pustit do pátrání po věcech známých i neznámých.
„Tito dobrovolníci klasifikují galaxie zobrazené vesmírnými dalekohledy a často jsou vůbec prvními, kteří astronomický objekt spatří,“ napsali představitelé ESA. Dobrovolníci projektu Galaxy ZOO už několik let pomáhají objevovat nejrůznější zajímavé vesmírné objekty, od neobvyklých tříramenných spirálních galaxií až po kolidující prstencové galaxie.
Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: The Space, NASA