Hubbleův teleskop

Hubbleův teleskop vyfotil čelní srážku dvou galaxií, které se změnily v kolosální prstenec zářivých hvězd

  • Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat
  • Nová fotka zachycuje fantastický galaktický koncert

Dvojice galaxií v souhvězdí Eridanu byla po chaotickém splynutí deformována a zkroucena do kolosálního zářícího prstence hvězd působením intenzivních gravitačních sil, píše server LiveScience.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop vyfotil v temnotě vesmíru 100 000 let staré přesýpací hodiny


Fenomenální Hubble

Hubbleův vesmírný teleskop pořídil úžasný záběr dvojice srážejících se galaxií, které byly intenzivními gravitačními silami mezi nimi pokřiveny do kolosálního zářícího prstence hvězd.

Propletené galaxie, známé pod souhrnným označením Arp-Madore 417-391, leží ve vzdálenosti asi 670 milionů světelných let od Země v souhvězdí Eridanus, které je viditelné na jižní polokouli.

Nový snímek byl pořízen Hubblovou kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), která je speciálně navržena pro vyhledávání galaxií z raného vesmíru, a 21. listopadu jej zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA).

„Obě galaxie byly gravitací deformovány a zkrouceny do kolosálního prstence, přičemž jejich jádra zůstala uložena vedle sebe,“ napsali zástupci ESA.

hubble-arp-madore
Zdroj: ESA / NASA

Podle odborníků jsou prstencové struktury při splynutí galaxií extrémně vzácné a vznikají pouze tehdy, když do sebe obě galaxie narazí čelně, místo aby je k sobě pomalu přitahovala gravitace.

„Prstence jsou obvyke pouze dočasné, trvají přibližně 100 milionů let. Poté jsou hvězdy postupně vtahovány zpět do svých mateřských galaxií, které se nakonec spojí v jednu novou galaxii, ale o miliardy let později.“

Vidíte tvář ducha?

V červnu 2019 Hubble spatřil jiné splynutí galaxií, známé jako Arp-Madore 2026-424, které vytvořilo podobnou, ale nedokonalou prstencovou strukturu připomínající tvář ducha.

Obě fotografie jsou zaevidovány v Atlasu zvláštních galaxií (Atlas of Peculiar Galaxies), což je archiv více než 6 000 snímků neobvyklých galaxií, které byly spatřeny na jižní obloze.

hubble-arp-madore
Zdroj: ESA / NASA

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: livescience

Total
0
Shares