Matebook X (2024)

Huawei představil parádní notebook. Váží pod kilo a umí generovat titulky za běhu u filmů i videohovorů

  • MateBook X Pro je vše, jen ne tuctový notebook
  • Zaujme designem a perfektní výbavou

Čínská společnost Huawei se do toho pořádně obula. Právě totiž představila prémiový laptop MateBook X Pro (2024), který nabízí výbavu, kterou jinde nenajdete.


Nepřehlédněte: Detonace, kterou chcete. USA otestovaly nový raketový motor, který využívá řízené výbuchy


Notebook nasazuje laťku hodně vysoko

Huawei, který je v hledáčku americké administrativy a proto přišel před několika lety o přístup k plnohodnotnému Androidu, což vedlo k dramatickému poklesu prodeji smartphonů, se snaží příjmy diverzifikovat jak to jen jde. V nabídce tak má i několik slušných notebooků, které nyní doplnila očekávaná novinka MateBook X Pro (2024).

Generální ředitel společnosti Richard Yu nový přenosný počítač popisuje jako „lehčí než lehký“. A nikterak nepřehání. Nový MateBook X váží pouze 980 gramů, tedy o 30 % méně než loňský model. Je také poměrně tenký, v pase má pouze 13,5 milimetru. Navzdory nižší hmotnosti je notebook velmi výkonný. O výkon se zde stará procesor Intel Ultra 9 (185H), který má o 60 % vyšší výkon než Core i7 (1360P), s nímž dorazilo loňské „xko“.

Letošní procesory Ultra od Intelu jsou navíc vůbec poprvé vybaveny akcelerátory umělé inteligence, na kterých je nalinkovaný model Pangu AI, jenž umí například generovat titulky za běhu (u filmů, ale i videohovorů) a zapisovat poznámky, které mu nadiktujete a další věci.

Po otevření víka se objeví 14,2palcový OLED displej s vysokou obnovovací frekvencí 120 hertzů a jasem 1 000 nitů. Obrazovka vykresluje 10bitové barvy v rozlišení 3 120 × 2 080 pixelů a samozřejmostí je vysokofrekvenčním stmívání PWM o frekvenci 1 440 Hz. Displej podporuje dotykový vstup (až 10 prstů), ale k dispozici je samozřejmě i velký trackpad.

MateBook X (2024)
Zdroj: Huawei

Huawei MateBook X (2024)

Šťávu letošnímu MateBooku X Pro dodává 70Wh baterie, která podporuje rychlé nabíjení výkonem 140 W. Pokud se baterie uprostřed dne vybije, notebook stačí připojit na 10 minut k nabíječce, aby vydržel fungovat další tři hodiny. K dispozici jsou tři porty Thunderbolt 4 i bezdrátové moduly Wi-Fi 6 (AX) a Bluetooth 5.3. Webová kamera natáčí video v rozlišení Full HD (1080p) a spolupracuje se čtyřmi mikrofony a šesti reproduktory.

Huawei MateBook X Pro 2024 je k dispozici v černé, bílé a modré barvě. Základní model s procesorem Ultra 7 (155H), 16 GB RAM a 1TB SSD přijede na 36 tisíc korun. Za upgrade na 32 GB RAM se připlácí asi 5 tisíc, zatímco nejvyšší model s procesorem Core Ultra 9, 32 GB RAM a 2TB SSD stojí necelých 49 tisíc. Notebook je v současné době v předprodeji, řádný prodej bude zahájen až 18. dubna.

Zdroj náhledové fotografie: Huawei, zdroj: GSMArena

Total
0
Shares