USA

Huawei má smůlu, Bidenova vláda sankce zřejmě nezruší

  • Špatné zprávy pro Huawei: sankce během Bidenovy vlády neskončí
  • Nová ministryně obchodu pokračuje v Trumpově politice

Mnozí příznivci značky Huawei vkládali do administrativy prezidenta Joe Bidena velké naděje, protože věřili, že nový americký prezident zaujme k čínské společnosti vstřícnější postoj než Donald Trump. Výsledkem výměny na pozici nejmocnějšího muže planety mělo být navrácení služeb Google do telefonů Huawei, stejně jako mohlo být ve hře možné obnovení dodávek čipů pro jeho smartphony i tablety.


Psali jsme: Fotoduel: Samsung Galaxy S21 Ultra proti Huawei Mate 40 Pro


Bidenův člověk nemá dojem, že je Huawei na blacklistu neoprávněně

Nyní se zdá, že světélko naděje, které nejen v Huawei vzplanulo po výměně prezidenta Spojených států amerických, pomalu vyhasíná. Bidenem na novou ministryni obchodu nominovaná nynější guvernérka Rhode Islandu, Gina Raimondo, se nechala slyšet, že zatím nevidí důvod, proč by Huawei a jiné čínské firmy neměly zůstat na černé listině.

Gina Raimondo
Gina Raimondo, ilustrační | foto: CNBC+

Psali jsme: Huawei na Valentýna naděluje! Smartphony, tablety i hodinky koupíte se slevou až 30 %


Šance jsou zatím mizivé

„Vím, že tyto společnosti jsou umístěny na černou listinu z toho důvodu, že představují riziko pro národní bezpečnost USA a zájmy naší zahraniční politiky. Momentálně nemám důvod věřit tomu, že organizace, které se na listině nacházejí, by tam být neměly. Raimondo nicméně slíbila, že se na tuto problematiku podívá, zkonzultuje ji s výborem, zástupci průmyslu a spojenci a pak se rozhodne, co je nejlepší pro USA.

Na vyjádření budoucí ministryně okamžitě reagoval čínský ministr zahraničí se silným odporem: „Žádáme, abyste skončili s útlakem čínských společností.“ Situace je zatím taková, že to s Huawei, a případným návratem Google služeb na jeho přístroje, příliš růžově nevypadá. Vše se ale může změnit a za pár měsíců bude třeba vše jinak.

V 5G sítích má Huawei útrum

Kde je pro Američany Huawei zcela odepsaný, tak to jsou 5G sítě na území Spojených států. Raimondo v senátním výboru na dotaz republikána Teda Cruze prohlásila, že plně využije veškeré páky, které má k dispozici, aby ochránila Američany a tamní sítě před čínským vměšováním. V průběhu slyšení v senátu přitom konkrétně jmenovala společnosti ZTE a Huawei.

Zdroj náhledové fotografie: Raúl Nájera / Unsplash

Total
1
Shares
1 komentář
  1. Nejmocnějším mužem planety? Jako že prezident USA? No tak to asi snad né ne .. Jsou jiní a daleko mocnější lidé na této planetě.

Comments are closed.