hacker, macbook, apple

Hrozby se netýkají jen Windows či Androidu. Jaké viry ohrožují počítače od Applu nejčastěji?

  • Počítače s macOS v Česku napadá nejčastěji adware
  • Ten může dále stáhnout vážnější škodlivé kódy, varuje společnost ESET

Antivirová společnost ESET zveřejnila svůj pravidelný žebříček nejrozšířenějších virů pro operační systém macOS. Počítače od Applu ohrožuje nejčastěji adware, který odkazuje na podvodné stránky a zobrazuje nevyžádanou reklamu. Tím vůbec nejrozšířenějším škodlivým kódem byl v uplynulém měsíci Pirrit.


Nepřehlédněte: Pozor na falešného kurýra DPD: Tuhle podvodnou SMS zprávu může dostat každý Čech


Jablíčkáři pozor!

Detekce adwaru Pirrit dosahovaly v loňském prosinci téměř 40 procent všech zachycených případů škodlivého kódu na platformě macOS v Česku a na Slovensku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

Adware Pirrit je již několikátým rokem v českém prostředí stabilní hrozbou a útočníci ho často šíří prostřednictvím různých nelegitimních verzí aplikací. Podle výhledu bezpečnostních expertů pro letošní rok se s ním čeští uživatelé budou setkávat i nadále.

„Adwaru se nejen v Česku daří dlouhodobě. Uživatelé mu zpravidla nevěnují takovou pozornost jako jiným škodlivým kódům a nepovažují ho za nebezpečný, což se jim ale může vymstít – adware může stahovat do zařízení daleko závažnější škodlivé kódy a získávat informace o tom, co děláme na internetu,“ říká Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti ESET v Brně. Mimoto adware snižuje výpočetní výkon počítače, což může obzvláště na služebním zařízení hodně komplikovat práci.

Adware Pirrit se dlouhodobě šíří prostřednictvím falešných verzí různých více či méně populárních aplikací, které uživatelé nejčastěji stáhnou v obchodech třetích stran, na internetových úložištích nebo na různých fórech. Příkladem může být aplikace Adobe Flash Player, kterou útočníci stále nabízejí ke stažení, přestože její oficiální verze již neexistuje.

Apple MacBook M3
Zdroj: Matoo.Studio / Unsplash

Viry se nevyhýbají ani počítačům Apple s macOS

Mezi dalšími hrozbami byly i v prosinci škodlivý kód Downloader.Adload či Proxy.Agent. Oba typy jsou podle bezpečnostních expertů dobrým příkladem, proč by uživatelé neměli rizika na platformě macOS podceňovat.

„Trojský kůň Downloader.Adload je typem škodlivého kódu, který poté, co infikuje zařízení, do něj dál stahuje nějaké komponenty nebo doplňky pro internetový prohlížeč, ale bez vědomí uživatele. Cílem škodlivého kódu Proxy.Agent je zase sledovat odchozí webovou komunikaci a aktivitu uživatele na internetu. Tím, že útočníci získají informace o chování uživatelů na internetu, mohou následně upravovat příchozí webovou komunikaci tak, že změní výsledky vyhledávání ve vyhledávači. Upřednostní svůj obsah, který může být zavádějící nebo podvodný, nebo přesměrují uživatele na preferovanou webovou stránku, například do nějakého e-shopu,“ vysvětluje Kropáč.

„Škodlivý kód Proxy.Agent tak funguje jako lokální webový proxy server, přes který probíhá komunikace internetového prohlížeče Safari nebo Firefox.“

Zdroj náhledové fotografie: Azamat E / Unsplash, zdroj: ESET

Total
0
Shares