Cray X

Hollywood měl pravdu. Exoskelety už nemají jen vojáci, speciální obleky pronikly i do běžného života

  • Zahoďte permanentky do posilovny
  • Nositelný exoskeleton z vás udělá Supermana

Jen málokdo si nevzpomene na závěrečnou scénu z filmu Vetřelci, kdy Ellen Ripleyová nasedne do elektrického nakladače a bojuje s vetřelčí královnou nebo na roboty z Avataru, které řidiči ovládali pomocí pohybů svého těla. Vývojem robotických obleků, či chcete-li exoskeletonů, se technologické firmy věnují už několik let.


Nepřehlédněte: Samsung v Česku přemění bezdrátová sluchátka Galaxy Buds2 Pro na profi mikrofon. Zdarma a bez návštěvy servisu


Nositelný exoskeleton z vás udělá Supermana

Různých exoskeletů, které mají především vojenské využití, jsou plné filmy. Najdete je v Matrixu, Vetřelcích i Avatarovi. Princip je pokaždé stejný – umožnit nošení a ovládání velmi těžkých předmětů, nejčastěji zbraní a ochranné výstroje. Jenže exoskelety už dávno nepatří jen do kategorie science-fiction.

Německá společnost German Bionic představila na veletrhu CES 2023 svůj nositelný exosuit, který má pracovníkům poskytnout dostatek síly pro zvedání těžkých předmětů a zabránit případným zraněním zad.

Zahoďte permanentky do posilovny

Oblek Cray X, popisovaný jako „robotický exoskelet pro pracoviště“, poskytuje přídavnou sílu odpovídající třiceti kilogramům a navíc také podpírá spodní část zad uživatele, čímž mu poskytuje pomoc při držení těla. Exosuit si vlastně jen stačí obléct a okamžitě můžete začít zvedat jakýkoli těžký předmět, který je k vám nejblíže, ať už je to masivní dubový konferenční stolek, dveře nebo vaše vlastní babička – nic z toho nebude problém.

Exoskeleton může najít uplatnění všude tam, kde je zvedání těžkých věcí naprosto běžné. Významně ocenit by ho mohli lidé pracující v logistice, stavebnictví nebo pečovatelské službě. Výhodou je, že si ho může obléci člověk s různě vysokou postavou, díky jednoduché konstrukci se exosuit snadno přizpůsobí. Umělá inteligence pak zajistí, že se naučí vaše nejobvyklejší pohyby, aby pracoval co nejeefektivněji.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem German Bionic (volná fotografie), zdroj: Daily Star

Total
0
Shares