Umělá inteligence, katastrofa

Hodiny soudného dne dělí od globální katastrofy pouhých 90 sekund. Na vině jsou války a umělá inteligence

  • Hodiny soudného dne
  • Ke konci zbývá stále 90 sekund

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) od roku 1947 ukazují, jak moc je lidstvo blízko celosvětové katastrofě a případnému zániku. Dvanáctá hodina má znázorňuje čas zániku lidstva, podle správců hodin nás od ní stále dělí 90 sekund. Ručičky byly na tuto hodnotu posunuty vloni a dál na ní setrvávají.


Nepřehlédněte: Existují cestovatelé v čase? 87 let staré video z českého seriálu Hledání ztraceného času lidi naprosto zmátlo


Do půlnoci zbývá 90 vteřin

Když byly hodiny poprvé představeny na začátku studené války v roce 1947, byly nastaveny na sedm minut do půlnoci. Po uzavření Smlouvy o omezení strategických zbraní, kterou země USA a Sovětský svaz podepsaly v roce 1991 s cílem snížit počet jaderných zbraní, byly posunuty na 17 minut do půlnoci. V posledních letech se však ručička stále více přibližuje k osudné „dvanácté“.

V roce 2018 byly hodiny nastaveny na dvě minuty do půlnoci, a to jak kvůli jadernému riziku, tak kvůli klimatickým změnám. V roce 2020 pak vědci oznámili, že se posunuly na hodnotu 100 sekund do půlnoci. Od té doby se se symbolickým měřičem ohrožení světa nehýbalo. K tomu došlo až loni, necelý rok poté, co Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.

Před několika hodinami vědci oznámili, že do absolutní zkázy světu zbývá stále jen pomyslných 90 sekund. Hodiny lze vrátit zpět, ale vlády musí urychleně jednat, zdůraznili v prohlášení správci.

V současné době lidstvo ohrožují nejen válka na Ukrajině a klimatická krize, ale i konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který by mohl v případě nejhoršího scénáře přerůst v obrovský vojenský konflikt.

Hodiny soudného dne 

O posunování ručiček na Doomsday Clock rozhoduje vědecká rada organizace The Bulletin of the Atomic Scientist. Ta se utvořila kolem stejnojmenného odborného časopisu, který začal vycházet po druhé světové válce v roce. Hodiny, které jsou umístěny na univerzitě v Chicagu, začaly prvně „odtikávat“ v roce 1947.

Zdroj náhledové fotografie: Sammy-Sander / Pixabay, zdroj: Daily Mail

Total
0
Shares