První SMS

Historicky první SMS jde do aukce. Jako NFT

  • Vodafone prodává první SMS světa. V podobě NFT ji získá vítěz charitativní aukce
  • Aukční síň ve Francii u dražby odhaduje výsledek na 100 až 200 tisíc eur

První SMS na světě, která přála veselé Vánoce, byla přenesena prostřednictvím sítě Vodafone v roce 1992. Zprávu nyní může získat vítěz ve výjimečné aukci pořádané síní Aguttes ve Francii. Kupující takzvaného NFT tokenu dostane unikátní repliku původního komunikačního protokolu. Online aukce se uskuteční 21. prosince.


Nepřehlédněte: Vodafone nabízí neomezená data za bezkonkurenční cenu 499 korun


Přenos krátké textové zprávy před téměř třemi desetiletími byl rozhodujícím okamžikem v historii mobilních komunikačních technologií. První ntextovka byla přenesena prostřednictvím sítě Vodafone 3. prosince 1992.

Na vánočním večírku zprávu dostal zaměstnanec Vodafonu Richard Jarvis, když mu ji poslal Neil Papworth z počítače. Právě tuto SMS lze nyní získat v unikátní aukci pořádané aukční síní Aguttes ve Francii

Platba kryptoměnou

Kupující, který bude moci platit kryptoměnou ether, tedy oběživem na technologické platformě Ethereum, si koupí takzvaný NFT token (non-fungible token). Tím získá do svého exkluzivního vlastnictví detailní a unikátní repliku původního komunikačního protokolu, který přenesl první SMS na světě.

Vodafone prodává první SMS světa. V podobě NFT tokenu ji získá vítěz charitativní aukce
Vodafone prodává první SMS světa. V podobě NFT tokenu ji získá vítěz charitativní aukce | foto: Vodafone

Od minulosti SMS k budoucnosti NFT

Podobně jako SMS na přelomu tisíciletí se nyní stále více ve světě prosazuje technologie blockchain, na které funguje i nejznámější kryptoměna bitcoin. A právě blockchainu využívají i zmíněné NFT neboli non-fungible tokeny, což znamená „nezaměnitelný“.

NFT tokeny slouží jako jedinečné a proti padělání odolné certifikáty vlastnictví, které digitálně prokazují vlastnictví konkrétního aktiva. Příklady použití sahají od vlastnictví digitálních uměleckých děl a sběratelských předmětů až po virtuální předměty pro online hry, webové domény a další.

Vodafone nyní zvěční svůj vlastní historický okamžik na blockchainu tím, že jej 21. prosince 2021 vydraží jako NFT. Aukční síň Aguttes zatím odhaduje u dražby výsledek na 100 000 až 200 000 eur, tedy v přepočtu až přes 5 milionů korun.

Vodafone věnuje veškerý výtěžek z aukce Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, a to na podporu lidí, kteří byli nuceni kvůli válečným konfliktům opustit své domovy nebo čelí pronásledování.

Total
5
Shares