umělá inteligence, hasiči

Hasiči dostanou speciální přilbu s umělou inteligencí. V hořícím domě uvidí jako Superman

  • Hasiči ve Skotsku brzy půjdou s dobou
  • Vědci pro ně chystají přilbu s umělou inteligencí

Vědci ze skotského robotária vyvinuli speciální helmu s umělou inteligencí, který pomůže hasičům snadněji procházet hořícími budovami a rychleji zachraňovat životy.


Nepřehlédněte: Miliony lidí používají falešnou aplikaci WhatsApp. V ohrožení jsou i Češi, nestáhli jste si ji také?


Přilba s umělou inteligencí

„Hasiči jsou hrdinové. To ví každý. Chceme, aby měli superhrdinské schopnosti: vidět skrz kouř, vidět skrz tmu a mít schopnost najít efektivní řešení během pátrání a záchrany,“ řekl Chris Xiaoxuan Lu z Heriot-Watt University v Edinburghu.

Nová helma se kromě obvyklých komponent skládá ze senzorů, termokamer, GPS technologie a umělé inteligence. „Rozhodně to zvýší bezpečnost hasičů. Už teď mluvíme o vyhledávání obětí, hovoříme také o navigaci,“ dodal.

Moderní technologie mají hasičům usnadnit pohyb v zakouřeném prostoru, rychle ho zmapovat a pomoci lidem v nouzi. Vědci se nyní snaží zjistit, jaký je co nejefektivnější způsob komunikace mezi hasiči v první linii a veliteli, kteří jsou mimo budovy.

umělá inteligence, hasiči
Zdroj: se souhlasem Heriot-Watt University

Uvidí v kouři, rychleji se dostanou k obětem požáru

„Naše vybavení může být někdy omezující, když dojde na to, co musíme udělat během pátrání. Pokud se k tomu přidá žár a hlavně kouř, mít schopnost termovizního vidění masivně pomáhá,“ řekl hasič Glen Macaffer.

Vědci již oslovili vybrané společnosti, zda by jim helmu nepomohly vyrábět sériově, aby se dostala do běžného prodeje a mohli ji používat hasiči po celém světě. V dalších revizích přilby chtějí výzkumníci z univerzity ve Skotsku přidat schopnost zobrazovat 3D mapy na HUD displeji, což hasičům poskytne ještě lepší prostorovou orientaci v místech, kam se člověk běžně neodváží.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Heriot-Watt University , zdroj: IE, Heriot-Watt University

Total
0
Shares