Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous smazali ruský úřad pro civilní letectví Rosaviatsia. Zaměsntanci se vrací k tužce a papíru

  • Anonymous smazali data ruského úřadu Rosaviatsia
  • Zaměstnanci se vrací ke klasickému papírování
  • Hrozí kolaps nebe nad Ruskem?

Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija se stala terčem hnutí Anonymous. Během hackerského útoku byly ze serverů úřadu vymazány veškeré dokumenty, soubory, registrační data letadel a e-maily. Celkem bylo odstraněno 65 terabajtů dat.


Nepřehlédněte: Hackeři dávají Rusku na frak. Anonymous hackli systémy ruské státní televize a rozhlasu


Ruské úřady nyní hledají záložní kopii smazaných dat, ale zřejmě jim to nebude nic platné. The Aviation Herald totiž píše, že žádná záloha neexistuje kvůli nedostatku finančních prostředků. Agentura prý neměla dostatek financí na vybudování rozsáhlejší počítačové infrastruktury a o data proto nejspíš nenávratně přišla.

Situace je prý dokonce tak špatná, že zaměstnanci Rosaviacije byli nuceni přejít z elektronické dokumentace na čistě papírovou formu. „Prokuratura a FSB sedí v Rosaviatsii od soboty, kdy k hackerskému útoku došlo,“ prozradil člověk obeznámený s případem.

O data přišli a vrací se v čase

Výměna informací s Rosaviatsií nyní probíhá jen prostřednictvím standardní pošty (čili v papírové podobě) a pomocí AFTN (zkratka anglického názvu Aeronautical Fixed Telecommunication Network, česky Letecká pevná telekomunikační síť), což je mezinárodní telekomunikační síť sloužící pro posílání zpráv týkajících se leteckého provozu. Ruská federální agentura také přišla o své webové stránky, které od útoku přestaly fungovat.

Pilní Anonymous

Hackeři po zahájení invaze na Ukrajinu vyhlásili Rusku kybernetickou válku s cílem potlačovat dezinformace v zemi a šířit pravdivé informace. Během posledních několika týdnů se jim podařilo nabourat se do vesmírné agentury Roskosmos, převzít kontrolu na bezpečnostními kamerami napříč Ruskem, získat dokumenty z cenzurního úřadu Roskomnadzor nebo ovládnout stovky ruských tiskáren.

V posledních dnech si vzali na mušku také zahraniční společnosti, které ještě v Rusku stále podnikají. Úspěšně např. zaútočili na švýcarský potravinový gigant Nestlé a z jeho serverů ukradli 10 GB dat.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash

Total
0
Shares