Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous pomohli Ukrajincům s ofenzívou. Rusům ohlušili telefony a internet

  • Anonymous podnikli speciální operaci na podporu Ukrajiny
  • Tři dny v kuse útočili na infrastrukturu společnosti Rostelecom

Hackeři z hnutí Anonymous drtivě zasáhli ruskou telekomunikační infrastrukturu a omezili tak schopnost Kremlu reagovat na ukrajinskou protiofenzívu. Upozornil na to server International Business Times.


Nepřehlédněte: Sestřelit satelity Starlink Elona Muska nad Ukrajinou? Rusko vyhrožovalo na půdě OSN


Anonymous jedou na plné obrátky

Anonymous a spřátelené hackerské skupiny, jako např. TeamOneFist a IT Army, podnikli v posledních měsících tisíce útoků na ruské cíle. Nejnovější operace proti hlasové a datové síti provozované největším ruským poskytovatelem digitálních služeb, společností Rostelecom, se však lišila tím, že byla načasován tak, aby podpořila vojenské cíle Ukrajinců a omezila účinnost jakékoli reakce, kterou by Rusové mohli proti protiútoku zorganizovat.

Na útoku proti společnosti Rostelecom, největšímu poskytovateli integrovaných digitálních služeb a produktů, který působí ve všech segmentech telekomunikačního trhu v Rusku, spolupracovalo hned několik hackerských skupin. Jednalo se o třídenní kybernetickou operaci, která trvala od 29. srpna do 1. září.

Brány Rostelecomu vyřadili z provozu

Hackeři pracovali nepřetržitě tři dny, aby z provozu vyřadili více než 800 klíčových elektronických zařízení společnosti Rostelecom. „Hlasové brány jsou routery, které přenášejí VoIP/hlasový provoz, takže jejich vyřazení doslova „ničí“ telefony. Dostávaly pouze rušený signál,“ prozradil zakladatel skupiny TaemOneFist, který si říká Voltage. Komunikace mezi ruskými veliteli byla útokem narušena v klíčové době, kdy ukrajinská protiofenzíva nabírala na síle.

Není to poprvé, co byl Rostelecom zasažen, ačkoli nejnovější operace byla v mnohém jedinečná. Během dubna zahájili dobrovolní kybernetičtí válečníci operaci Dark Fiber l a Dark Fiber ll, obě zaměřené na hlasové brány a směrovače.

Hackeři při těchto útocích zlikvidovali více než 4 000 směrovačů a hlasových bran. Zarážející je, že Rostelecom nedokázal posílit slabá a zranitelná místa, což se teď firmě vymstilo. „Něco se naučili, ale ne úplně,“ řekl Voltage a dodal, že po operacích Dark Fiber I a II firma nahradila některé zničené routery novými modely z Číny.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: IBT

Total
0
Shares