Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous ovládli ruské tiskárny. Rusům radí, jak obejít Putinovu cenzuru

  • Slova jsou nejmocnější zbraň, uvědomují si hackeři z Anonymous
  • Na tiskárnách v Rusku neúnavně tisknou návody, jak obejít cenzuru

Skupina Anonymous, která se kvůli ruské invazi postavila na stranu Ukrajiny, ohlásila další zajímavý „úlovek“. Tvrdí, že se jí podařilo nabourat do tisíců tiskáren v celém Rusku. Stroje dostali pod svou kontrolu a tisknou na nich dokumenty o pravdivém dění na Ukrajině, aby ruští občané věděli, jaká je realita.


Nepřehlédněte: Zahrává si Apple? Nejenom iPhone, ale i aplikace budou na leasing


Jsme legie, hlásají Anonymous

Na sofistikované kybernetické akci se podílí celkem patnáct skupin, kteří se hlásí k haktivistickému hnutí Anonymous. Tiskárny, které se jim podařilo na dálku ovládnout, se nachází ve všemožných ruských institucích i domácnostech, takže se k informacím dostanou i běžní Rusové, kteří jsou pod silným vlivem domácí propagandy.

Anonymous tisknou nejen informace o dění na Ukrajině a válečných zločinech a ztrátách ruské armády, ale i návody, jak v Rusku tuhou cenzuru obejít: například jak použít VPN, tedy službu poskytující internetové připojení přes virtuální privátní síť, nebo nástroje, jakými jsou například Tor a Psiphon.

Zahraničním firmám nahánějí strach

Hackeři z hnutí Anonymous kvůli ruské okupaci Ukrajiny působí v rámci kyberprostoru Kremlu obrovské škody. A hodí se dodat, že svůj tlak na tamější režim nebývale stupňují.

Před pár dny na Twitteru dokonce oznámili, že úspěšně napadli Ruskou centrální banku a drží až 35 000 tajných dokumentů. Hackeři zároveň pohrozili, že pokud se západní firmy okamžitě nestáhnou z ruského trhu, budou zničeny. Aby svým slovům dodali na vážnosti, nabourali se do serverů největšího výrobce balených potravin na světě Nestlé a ukradli 10 GB citlivých dat.

Asi největším úspěchem Anonymous v současné kampani #OpRussia je ovládnutí hned několika ruských televizních stanic, na kterých vysílali záběry z rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu a protiválečná poselství. Skupina uvedla, že získala přístup ke zpravodajským kanálům Russia 24, Channel 1, Moskva 24 a také streamovacím službám Wink a Ivi.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Internet je regulérní zbraň. Tihle borci dokážou víc, než zmatení tankisté z Ruska. Jak křehký je život závislý na Internetu….

Comments are closed.