Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů. Jsou slepí, oznámili na Twitteru

  • Odstavili jsme Rusům špionážní satelity, tvrdí hackeři
  • Rusko vše popírá: fungujeme jako dřív, nic se nestalo

Hackerská skupina NB65, přidružená k Anonymous, uzavřela řídicí centrum ruské vesmírné agentury Roskosmos. „Rusko už nemá kontrolu nad svými vlastními špionážními satelity,“ uvedla na Twitteru. O vyřazení řídícího centra, kde jsou mimo jiné ovládány špionážní a komunikační satelity Persona nebo satelitní navigační systém GLONASS, posléze informovala agentura Unian.


Nepřehlédněte: Nový iPhone SE bude až směšně levný telefon, kvůli konkurenci s Androidem


Ukrajina získala silného spojence

Agentura Unian v této souvislosti připomněla, že hackerská skupina Anonymous už dříve vyhlásila Rusku kybernetickou válku v odplatě za invazi na Ukrajinu. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin nicméně odstavení satelitů popřel s tím, že vše funguje normálně.

Rusové vše popřeli

Na sociální síti Telegram napsal, že útok hackerů byl proveden na otevřenou testovací verzi systému monitorování dopravy komplexu RKS, který se používá k testování různých civilních technických řešení v oblasti městské dopravy.

„Tento systém nemá nic společného s řídicími systémy kosmických lodí Roskosmosu. Útok jsme včas detekovali v automatickém režimu a zastavili jsme ho,“ dodal Rogozin. Později přidal krátký příspěvek také na sociální síť Twitter.

Anonymous útočili už dříve

Dřívější útoky skupiny Anonymous na ruské cíle postihly například státní agenturu TASS, deníky Kommersant, Izvestija, RBK, ale jejich pozornosti neuniklo též několik běloruských médií. Napadené weby se buď neotevíraly, anebo se na nich objevila výzva k ruským občanům, aby zastavili ruský vpád na Ukrajinu a vyjádřili nesouhlas s politikou Vladimíra Putina.

Zdroj náhledové fotografie: Stillness Inmotion / Unsplash

Total
0
Shares