Překvapený muž, telefon

Hackeři útočí na telefony s Androidem! Falešné aplikace vykradou vaše konto, kredit i hesla

  • Falešné aplikace pro Android se snaží vysát bankovní účty
  • Stáhnout jste si je mohli mimo obchod Google Play
  • Ověřte si, zda je nemáte v telefonu

Chytré telefony nám výrazně usnadňují životy, ale mají i svá velká rizika. Nebezpečí nám hrozí například, když si do mobilu stáhneme aplikace mimo oficiální obchod Google Play. Právě přes ně totiž mohou smartphone ovládnout podvodníci.


Nepřehlédněte: Nový Samsung Galaxy S25 Ultra přijde o fotoaparát. Vadit to nikomu nebude


Hackeři na uživatele nastražili past

Pokud jste si všimli, že se ve vašem telefonu objevily kopie populárních aplikací, jako jsou Instagram, Snapchat, WhatsApp, X (dříve Twitter ) a Google, nebo jste si tyto aplikace stáhli z obchodů třetích stran, měli byste je okamžitě vymazat.

Bezpečnostní experti ze společnosti Sonic Wall totiž objevili novou hrozbu, kterou není radno ignorovat. Hackeři využívají tyto podvržené populární aplikace k infikování telefonů zákeřným malwarem, která jim umožňuje na dálku zařízení zcela ovládnout.

„Kyberzločinci mohou nepozorovaně krást důležitá data, odposlouchávat hovory, zapínat kameru, odesílat škodlivé a nevyžádané e-maily i SMS a dokonce prohlížet uložená hesla,“ píše server Mirror. Podle expertů jsou v ohrožení miliony smartphonů. A možné důsledky jsou prý nedozírné.

WhatsApp
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash

Po instalaci vypadají falešné aplikace stejně jako ty skutečné, ale skrývají nepříjemné překvapení. Zástupci společnosti Sonic Wall varují: „Cílem aplikací je provádět škodlivé akce nebo krást citlivé informace bez vědomí nebo souhlasu uživatele.“

Jedním z varovných signálů, že něco není v pořádku, jsou oprávnění, která po vás tyto falešné aplikace budou chtít odsouhlasit. Po instalaci žádají, aby jim uživatel povolili přístup k takovým věcem, jako je oprávnění správce zařízení. „Vyžádáním těchto oprávnění se škodlivá aplikace snaží získat kontrolu nad zařízením oběti,“ vysvětluje společnost Sonic Wall.

Jak se chránit před malwarem?

Obecně platí, že nikdy nestahujte aplikace nebo aktualizace ze zdrojů mimo oficiální obchod Google Play. Ten nabízí totiž ochranné síto Play Protect, kterým neproteče většina podvodných pokusů.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Mirror, THN, Sonic Wall

Total
0
Shares