hacker, macbook, apple

Hackeři si našli nového pomocníka. Umělá inteligence GPT-4 otevírá dveře k podvodům, varují experti

  • Umělá inteligence GPT-4 usnadňuje vytváření důmyslných podvodů
  • Z amatéra udělá kyberzločince během pár minut

Bezpečnostní experti analyzovali možnosti nové verze umělé inteligence GPT-4. Z prvotních průzkumů vyplývá, že existují různé scénáře, které by kyberzločinci mohli využít pro zvýšení efektivity při vytváření podvodů, hrozeb a útoků, a to i bez technických znalostí.


Nepřehlédněte: Tohle je Kronos: První klouzavá ponorka na světě, která překonává veškerou konkurenci


Umělá inteligence GPT-4

Novou verzi lze snadno použít například k vytváření phishingových zpráv, napodobujících e-maily od banky, nebo podvodných zpráv zaměstnancům, varují odborníci. Snadno lze vytvořit také malware, který bude krást a odesílat pdf dokumenty, nebo kód pro stažení a spuštění malwaru.

GPT-4 má sice některá omezení a ochranná opatření, která mají blokovat snahu o zneužití a vytváření podvodů a nebezpečných kódů, ale většinu z nich lze poměrně jednoduše obejít.

„Už dříve jsme upozorňovali, že ChatGPT zneužívají hackeři a je potřeba si na tuto novou vlnu hrozeb dávat pozor. Proto jsme také rychle analyzovali nejnovější verzi GPT-4. Nová platforma se sice na mnoha úrovních jednoznačně zlepšila, ale zároveň vidíme mnoho scénářů, které by mohli využít i technicky méně zdatní kyberzločinci. Hackeři by mohli vzhledem k rychlé reakci ChatGPT4 překonávat jednoduše technické problémy při vývoji a vylepšování malwaru. ChatGPT4 může, stejně jako prakticky všechny průlomové technologie, sloužit dobrým i špatným účelům. Umělá inteligence hraje stále významnější roli v kybernetické obraně i útocích a očekáváme, že hackeři se budou GPT-4 snažit intenzivně využít,“ říká expert Pavel Krejčí  z Check Point Software Technologies.

Umělá inteligence, AI, mozek
Zdroj: DeltaWorks / Pixabay

5 scénářů, jak by mohli kyberzločinci zneužít GPT-4:

  1. C++ malware, který sbírá PDF soubory a odesílá je na FTP – očividná snaha o vytvoření malwaru je blokována, ale stačí odstranit slovo malware a GPT-4 s vytvořením kódu pomůže, včetně pomoci s kompilací a dalším postupem
  2. Phishing napodobující zprávu od banky – omezení lze ve verzi ChatGPT 3.5 obejít, GPT-4 pak celý podvod ještě více vylepšuje
  3. Phishing napodobující zprávy zaměstnancům
  4. PHP Reverse Shell
  5. Hacker vytvořil s pomocí ChatGPT jednoduchý java program, který stáhne PuTTY, velmi běžného SSH a telnet klienta, a spustí jej skrytě v systému. Skript lze samozřejmě upravit, aby stáhl a spustil jakýkoli program, včetně běžných malwarů. Ve verzi 4 je zjevná snaha o vytvoření škodlivého programu blokována, ale stačí pár drobností a nebezpečný program je vytvořen.

Zdroj náhledové fotografie: Azamat E / Unsplash, zdroj: Check Point

Total
0
Shares