Hackeři z Anonymous odřízli Rusko od vlastních špionážních satelitů

Hackeři ovládli ruskou televizi na Krymu, pouštěli projev prezidenta Zelenského a popový hit o Ukrajině

  • Ruská televize odvysílala projev Zelenského
  • Do vysílání ho propašovali hackeři

Tak tohle se povedlo! Ukrajinští hackeři hlásí další chirurgicky přesný zásah. O víkendu se jim podařilo do vysílání ruského Prvního kanálu na Krymu propašovat krátké video s ukrajinskými symboly a projevem prezidenta Zelenského. Upozornil na to web NEXTA.


Nepřehlédněte: Písnička Janet Jackson dokáže rozbít notebook. Během přehrávání zlikviduje pevný disk


Obávaní ukrajinští hackeři

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou nezuří pouze na jednotlivých frontách, ale také v kyberprostoru. Na ruské straně stojí hned několik zločineckých uskupení, na straně druhé je hnutí Anonymous, které jako symbol používá masku Guy Fawkese a také kolektiv ukrajinských hackerů.

Právě jim se o víkendu podařilo nabourat program ruské televizní stanice na Krymu a místo obvyklého pořadu zařadit do vysílání video s ukrajinskými symboly a projevem Volodomyra Zelenského. Kromě ukrajinského prezidenta se v klipu objevily také ukrajinské a krymsko-tatarské vlajky a diváci si mohli poslechnout i populární píseň Ukrajina jsi ty od zpěvačky Tiny Karol.

Blokovali bankovnictví

Nejedná se o první úspěch ukrajinských hackerů. Na začátku srpna oznámili, že běžným Rusům několik dní blokovali přístup do internetového bankovnictví většiny tamních bank. Přihlašovací stránky do internetbankingu totiž nepřetržitě bombardovali útoky Distributed Denial of Service (DDoS). Běžní Rusové se kvůli tomu nemohli podívat na zůstatek na účtu ani posílat platby.

O kolektivu se hovořilo i v souvislosti se zločineckou skupinou Turla, která se snažila se o ukrajinských hackerech zjistit co nejvíce informací pomocí zavirované aplikace, kterou jim podstrčila na specializovaných fórech. Kybernetičtí partyzáni ale lest prokoukli a na pomoc jim přispěchala také společnost Google (o případu jsme psali zde).

Zdroj náhledové fotografie: Stillness InMotion / Unsplash, zdroj: NEXTA

Total
0
Shares