Muž, telefon

Google zakázal 17 aplikací pro Android a varuje miliony lidí, aby si je smazaly z telefonů

 • Nestáhli jste si nebezpečné aplikace?
 • Mohou vás připravit o peníze

Odborníci objevili hned sedmnáct aplikací infikovaných nebezpečným vyděračským malwarem, které nabízel oficiální obchod Google Play. O případu informoval The Sun.


Nepřehlédněte: Slunce právě vypustilo gigantickou erupci. K Zemi míří silná geomagnetická bouře, varují vědci


Zatracený malware

Internetový gigant Google zakázal dalších sedmnáct aplikací pro svůj operační systém Android, které v sobě obsahovaly vysoký počet škodlivých kódů, tedy takzvaný malware. Tyto kódy měli za cíl jediné – získat od uživatelů citlivé osobní údaje, aby je pak hackeři mohli vydírat. Škodlivý software odhalili bezpečnostní experti ze společnosti ESET.

Jako malware se označuje vše od počítačových virů až po vyděračský software. Přestože infikované aplikace Google z Play Storu po upozornění okamžitě smazal, většina z nich může škodit dál. Navíc mnoho z těchto aplikací mělo statisíce stažení.

Jak fungují zavirované aplikace?

Podvodníci obvykle vkládají malware do aplikací, které vypadají bezpečně a legitimně, a bohužel i do těch, které se dají stáhnout z oficiálního obchodu Google Play.

Uživatelé si aplikaci stáhnou a malware pak začne v tichosti pracovat na pozadí. Lidé si obvykle ani nevšimnou, že dochází k činnosti škodlivého softwaru, protože aplikace fungují, jak mají.

Malware však může způsobit mnoho problémů, například krást citlivá dat, fotografie, kontakty, čísla platebních karet či nadměrné vybíjet baterie a přehřívat telefony.

Malware
Zdroj: FONETECH.CZ

Zavirované aplikace:

 1. AA Kredit
 2. Amor Cash
 3. GuayabaCash
 4. EasyCredit
 5. Cashwow
 6. CrediBus
 7. FlashLoan
 8. PréstamosCrédito
 9. Préstamos De Crédito-YumiCash
 10. Go Crédito
 11. Instantáneo Préstamo
 12. Cartera grande
 13. Rápido Crédito
 14. Finupp Lending
 15. 4S Cash
 16. TrueNaira
 17. EasyCash

Ptáte se, jak podvodníkům nenaletět?

Obecně platí, že než do svého telefonu začnete cokoliv stahovat, stojí za to zkontrolovat, kdo je autorem aplikace a nezapomeňte si také přečíst co nejvíce uživatelských recenzí, které mohou napovědět, že s aplikací něco není v pořádku.

Vedle obezřetnosti doporučujeme operační systém telefonu a všechny aplikace v něm pravidelně aktualizovat na nejvyšší možné verze a používat spolehlivé bezpečnostní prvky, kterými jsou především zamykání a potvrzování operací v telefonu pomocí otisku prstu nebo rozpoznáním obličeje.

Jak poznat, že je telefon infikovaný virem?

Poznat, zda byl váš telefon infikován virem, nebývá jednoduché, ale některá varovná znamení přece jen existují:

 • Aplikace se zničehonic chová nestabilně
 • Vyšší datové přenosy
 • Frekventované zobrazování reklam
 • Náhlé rapidní vybíjení baterie
 • Vysoké účty za telefon
 • Transakce na účtu bez vašeho vědomí
 • Neznámé aplikace
 • Citelné přehřívání zařízení

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
6 komentářů
 1. Tvl článek roku jen idiot stahuje tak neznáme apk

  1. Bohužel takových jak vy říkáte idiotů je hodně a navíc jsou tu děti a teenageři, na které je to cíleno.

  2. Jo,kdyby jenom idiot… Tak to jsme potom všeci idioti, kdo máme FB a Instagram,což jsou aplikace NE od spolehlivého Googlu,ale aplikace 3.stran!!!A tyto aplikace a v nich(komentáře,názory,reakce k psaným článkům a diskuzím) pročesávají /čtou a kontrolují policajti a hlavně policejní kriminalisté=ty 3.strany.Můj telefon je jak zavirovaný,tak zablokovaný policajtama,kteří mají právo slídit v soukromí kteréhokoliv člověka.Mně moje názory čtou,kontrolují a mažou!To proto,že mě nějací zlí lidé z nenávisti nahlásí policajtům jako nebezpečného blázna nebo spam a policajti musí prověřovat úplně VŠECHNO,a to i nesmyslné zbytečné vyhrožování.Kvůli udání nějakým schizařem,mám policajtama blokované aplikace 3.stran,kromě toho obyčejné systémové základní aplikace=příchozí telefonni hovory úplně od všech kontaktů,odeslané zprávy mms,fotky,videa nejsou doručeny,policie ČR mně to hned smaže!!! Což je do nebe volající,od PČR sprosté,nedůstojné takhle šmírovat bezúhonné neškodné lidi !!!

 2. Mě okradla aplikace schválená Googlem. Na reklamaci mi ale nikdy neodpověděli. Po této zkušenosti již neprovádím žádné finanční transakce přes zařízení s Google.

 3. Podle počtu otravné reklamy to mám zavirované určitě! 😒😒😒

Comments are closed.