Google Street View slaví patnáct let: Vezme vás na vesmírnou stanici ISS i na vrchol Mont Blancu

 • Populární služba Street View slaví narozeniny
 • Speciální auta po celém světě najela jižvíce než 16 milionů kilometrů

Služba Street View, která je dostupná v rámci Map Google, pomáhá lidem objevovat svět a orientovat se v něm již patnáct let. Česká republika v uplynulém roce dokonce patřila mezi čtyřicet zemí s největším počtem virtuálních návštěvníků a předčila i takové destinace, jako je třeba Švýcarsko. Uživatelé nejčastěji vyhledávali Pražský hrad.


Nepřehlédněte: K Zemi se blíží možná nebezpečný asteroid, varuje NASA. Je velký jako čtyři mrakodrapy


Virtuální zobrazení na Street View pomáhá lidem v běžném životě – mohou se například dopředu podívat, jak vypadá složitá křižovatka, kde zaparkovat před poliklinikou nebo jak vypadá vchod do restaurace, do níž jdou poprvé. Vedle praktického využití je díky Street View ale možné i virtuálně cestovat po světě a plánovat si výlety do neznáma.

Zatímco v květnu 2007 bylo nasnímáno prvních pět měst, dnes už mohou uživatelé prostřednictvím Street View navštívit více než 100 zemí a teritorií po celém světě. Podívat se mohou třeba do Amazonie, na vrchol Mont Blancu, Eiffelovy věže nebo Burdž Chalífa, nejvyšší budovy světa. Na Street View je ale možné najít  i takové kuriozity, jako je polární záře ve Finsku nebo výhled z vesmírné stanice ISS. V Česku patří mezi nejkrásnější kolekce třeba virtuální procházka Klementinem nebo výstup na Pravčickou bránu.

Panoramatické snímky pro Street View se nejdříve pořizovaly pouze kamerami umístěnými na střechách aut, později byl představen tzv. Trekker, batoh s kamerou pro obtížně dostupná místa. Od té doby se snímací technologie svezla třeba i na kole, na sněžném skútru nebo na velbloudovi. Street View auta již najela více než 16 milionů kilometrů, což je vzdálenost jako by celou zeměkouli objela více než čtyřistakrát, a shromáždila přes 220 miliard snímků.

Česká republika má na Street View více návštěvníků než Švýcarsko

Česká republika patřila v uplynulém roce mezi 40 zemí s nejvyšším počtem návštěvníků na Street View. V aplikaci ji dokonce navštívilo více lidí než např. Švýcarsko či Singapur. Uživatele  nejvíce zaujal Pražský hrad. Nejnavštěvovanějším českým muzeem na Street View bylo Národní muzeum.

TOP 5 nejnavštěvovanějších míst na Street View v ČR za uplynulý rok:

 1. Pražský hrad
 2. Pražský orloj
 3. Tančící dům
 4. Vyšehrad
 5. Karlův most

TOP 5 nejnavštěvovanějších oblastí v České republice na Street View za uplynulý rok:

 1. Praha
 2. Jihomoravský kraj
 3. Středočeský kraj
 4. Moravskoslezský kraj
 5. Ústecký kraj

Dbá na maximální soukromí

Společnost Google maximálně dbá na ochranu soukromí. Všechny snímky, které Google pro Street View nashromáždí, jsou zpracovány speciální technologií, která rozmazává tváře lidí a poznávací značky aut, aby je nebylo možné identifikovat. Street View dále nabízí dodatečné rozmazání snímků, o které je možné požádat stisknutím tlačítka „Nahlásit problém” přímo v záběrech ve Street View.

Zdroj náhledové fotografie: Google

Total
0
Shares