Google

Google předává policii videozáznamy přímo z domova uživatelů, aniž by o tom věděli. Činí tak v dobré víře

  • Google spolupracuje s policií
  • Předává jí materiál z domova uživatelů
  • Stačí, když podají nouzovou žádost

Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google stejně jako u Amazonu obsahují „mezeru“, která umožňuje policii přistupovat k datům bez svolení uživatele. To znamená, že stát může sledovat záběry přímo z jejich domova, aniž to vůbec tuší. Upozornil na to server DailyStar.


Nepřehlédněte: Tito lidé neexistují. Umělá inteligence s děsivou přesností nakreslí, cokoli vás napadne


Google zpřístupní záznamy, aby zabránil neštěstí

Pokud používáte produkty Google v rámci chytré domácnosti, možná byste měli zbystřit. Vyšlo totiž najevo, že Google předává záznamy a data z domů uživatelů policii (přinejmenším je taková praxe v USA), pokud o to požádá, píše The Verge.

Podobně jako u Amazonu Google vyžaduje, aby policie společnosti předložila zatykač nebo soudní příkaz, ale pokud dojde k podání „nouzové“ žádosti, udělá výjimku a data uživatelů úřadům zpřístupní tak jako tak.

Zásady společnosti Google říkají: „Pokud se důvodně domníváme, že můžeme zabránit tomu, aby někdo zemřel nebo utrpěl vážnou fyzickou újmu, můžeme poskytnout informace vládnímu úřadu – například v případě vyhrožování bombou, střelby ve škole, únosu nebo sebevraždy.

Mluvčí společnosti Nest, která už několik let patří Googlu, řekl, že firma uživatele upozorní, pokud data úřadům zpřístupní, ale v naléhavých případech čeká až na to, dokud „nouzová situace nepomine“.

Podobná praxe funguje i u Amazonu

Začátkem tohoto měsíce vyšlo najevo, že Amazon předává policii na požádání téměř „okamžitě“ obrazové a zvukové záznamy ze svých inteligentních zvonků Ring.

Viceprezident Amazonu Brian Huseman v dopise americkému Senátu uvedl: „Společnost si vyhrazuje právo okamžitě reagovat na naléhavé žádosti orgánů činných v trestním řízení o informace v případech, které zahrnují bezprostřední nebezpečí smrti nebo vážné fyzické zranění jakékoli osoby.“

Připustil také, že Amazon poskytl policii videa na základě naléhavé žádosti už celkem jedenáctkrát s tím, že tak bylo učiněno na základě podezření, že existuje bezprostřední nebezpečí smrti nebo zranění.

Zdroj náhledové fotografie: Firmbee / Pixabay, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares