Google

Google Mapy vypínají v Izraeli data o provozu, aby ochránily armádu i obyvatele

  • Na vrstvě s aktuální provozem jdou vidět i neobvyklé zácpy
  • Lze tak sledovat vojenské nebo evakuační konvoje
  • Google proto tuto funkci na žádost Izraele vypnul

Americká společnost Google v Izraeli dočasně vypnula některé nástroje aplikace Google Mapy, které poskytují informace o dopravní situaci a vytíženosti různých míst v reálném čase. Informoval o tom server Insider.


Nepřehlédněte: iPhone 15 Pro je největší propadák v historii, ukazuje průzkum


Google Mapy vypínají izraelská data o provozu

Společnost uvedla, že toto opatření přijala poté, co ji o to požádala izraelská armáda. Podle serveru Insider žádost zřejmě souvisí s očekáváním pozemního útoku izraelských sil do Gazy a informace v reálném čase v aplikacích Mapy a Waze by mohly odhalit aktuální polohu pohybujících se vojsk. Funkce by mohl protivník využít k útokům na IDF.

K podobnému kroku se Google rozhodl vloni v únoru, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu, a to kvůli bezpečnosti ukrajinských obyvatel a armády. Profesor Jeffrey Lewis z Institutu pro mezinárodní studia v Middlebury tenkrát uvedl, že mu aplikace Google Mapy pomohla sledovat „dopravní zácpu“, která byla ve skutečnosti pohybem ruských jednotek směrem k hranicím několik hodin předtím, než Putin oznámil útok.

Před rokem Google funkce vypnul na Ukrajině

„Stejně jako dříve v konfliktních situacích a v reakci na vývoj situace v regionu jsme z důvodu bezpečnosti dočasně zakázali možnost zobrazovat informace o dopravních podmínkách a hustotě provozu v reálném čase. Každý, kdo se bude chtít navigovat na konkrétní místo, bude i nadále dostávat trasy a ETA, které zohledňují aktuální dopravní podmínky,“ píše Google.

Omezení se netýká jen aplikace Google Mapy, ale i služby Waze. Ta umožňuje uživatelům sdílet informace o dopravních podmínkách na silnicích v reálném čase, což může ostatním řidičům pomoci orientovat se v zácpách. „Prostřednictvím aplikace Waze lze informovat komunitu o dopravě, nehodách, policejních radarech, zablokovaných silnicích i povětrnostních podmínkách,“ píše Insider.

Aplikace Waze je určena pouze pro vozidla, zatímco Google Mapy poskytují také informace o cestě pěšky a o veřejné dopravě. Omezení obou amerických služeb se týká i pásma Gazy.

Zdroj náhledové fotografie: Mitchell Luo / Unsplash, zdroj: Insider

Total
0
Shares