Glosa: Huawei prodal Honor. Je to dobrý “deal” pro všechny

  • Čínský podnik oficiálně informoval, že Honor prodal
  • Jde o krok, který bývalé dceřiné značce umožní dále růst
  • Huawei se díky tomu zbavil koule u nohy

Před několika málo hodinami jsme vás v tomto článku informovali, že odprodej dceřiné značky je skutečností. To, o čem se pár týdnů šuškalo je skutečně tady. Honor sice změnil majitele (konsorcium Shenzen Zhixin New Infromation Technology – pozn. red.), ale nadále zůstává čínský. Akvizice je 100%, tudíž Huawei se vzdal veškerých aktiv a obě firmy nyní spojuje jediné – minulost.

Honor jede sám za sebe

Otázka číslo jedna: proč se čínský gigant raději nezbavil vlastní mobilní divize? Odpověď: protože telefony Huawei může nadále prodávat na domácím trhu a de facto “zdomácnět” podruhé. Takže proč Honor? Jak už jsem dnes jednou předeslal, změna majitele umožní firmě dále růst a urvat si kus z globálního koláče, tedy pouze za předpokladu, že mu zůstane technologický know-how. A hardware? Neviděl bych v tom problém. Čínský Foxconn, který funguje jako dvorní montovna amerického Applu, má výrobních kapacit dost, takže Honor by nějaký pátek mohl spoléhat na něj.

Revitalizace Huawei

Huawei má díky tomu šanci se znovu sebrat. Předesílám, že nikdy nebyla prokázána spojitost možného potenciálního ohrožení mezi Huawei Technologies a jeho odnoží, která se soustředí jen na výrobu telefonů. Mimoto jste o tom asi už slyšeli, ale díry (zadní vrátka) v mobilní síti a protokolech by znamenaly ohrožení všech aktivních zařízení. Takže je pak vcelku jedno, jaký telefon aktuálně vlastníte. Zatímco se nechci pouštět do debaty, kdo má v kauze pravdu, tak nemám problém polemizovat ohledně toho, že USA odstřihly smartphony čínského konkurenta záměrně.

Mobilní divize byla zástupný důvod

Pokud bylo uvažování pouze v rovině 5G, neřeknu ani popel. Ale když Spojené státy zatnuly čínskému podniku tipec loni v květnu (řada Mate 30 poprvé bez Google služeb), tak jen stěží ty telefony mohly znamenat bezpečnostní riziko. Když pominu vlastní argumentaci výše, tak vám položím otázku: jak velké pokrytí v loňském roce v globálním měřítku 5G reálně mělo? Největší zastoupení mělo, světe div se, v Číně. Nemusíte být fanouškem ani odpůrcem Huawei, abyste se dovtípili, že tady něco nesedí.

USA mění rétoriku, ale chtějí mít kontrolu

Američané nedávno trošku couvli. Čínská společnost s jejich firmami může znovu obchodovat. Zatímco otázka nejrychlejších sítí je stále tabu, zbytek věcí je zřejmě v pohodě. A protože Huawei nemůže vyvíjet vlastní procesory postavené na amerických patentech, bude se muset spoléhat buď na sebe (prý už staví fabriku v Číně), nebo třeba na Qualcomm, který za to bude jedině rád. A protože Honor už jede sám na sebe, tak bude jásat vlastně dvakrát. A Google? Ten vlastně taky, protože čerstvě prodaná značka se nejeví jako riziko (alespoň zatím). Takže jak jsem říkal, je to dobrý “deal” pro všechny.

A abych nezapomněl. S ohledem na kauzu je spousta telefonů Honor k mání doslova za pusu. Je tedy docela dobře možné, že i stávající modely se nakonec znovu dočkají podpory Googlu (nikdy neříkej nikdy, á propós to je i důvod proč jsou nyní relativně levné). Takže za daných okolností i teď může mít koupě smysl.

Total
0
Shares