Exynos 2200

Galaxy S22 s Exynosem 2200 přinese ray tracing z počítačů

  • Samsung Galaxy S22 přinese pokročilou technologii ray tracing
  • S procesorem Exynos 2200 do mobilů zamíří grafika z počítačů

Samsung chystá novou prémiovou řadu smartphonů Galaxy S22. Premiéru můžeme očekávat na začátku příštího roku, pravděpodobně už v lednu. To je sice na jednu stranu ještě docela daleko, na druhou už jsme se dočkali docela dost úniků. Ten poslední se týká výkonu.

Telefony by měl pohánět špičkový čip Snapdragon od Qualcommu pro příští rok, tedy verzi pro USA – v Evropě bude mít telefon tradičně vlastní procesor Exynos. Ovšem tentokrát by čipset „Made in South Korea“ měl nabídnout ultra výkonnou grafiku od AMD, tradičního amerického výrobce grafických akcelerátorů pro PC a herní konzole.


Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S22 Ultra: Dechberoucí fotoaparát a grafika AMD


O architektuře mobilního Exynosu 2200, v němž má být jako v prvním použitá architektura AMD RDNA 2, máme jasno už delší dobu. Na Twitteru působící tipér Ice Universe totiž prozradil, že nový čip bude mít tři rychlostní kategorie jader. Půjde o big.LITTLE s obvyklými čtyřmi malými jádry a čtyřmi velkými, přičemž jedno z těch velkých jader má být extra velké a architektury Cortex-X2.

Exynos 2200 dostane doping od AMD

Samotná grafická karta by pak mohla nabídnout až 6 CU architektury RDNA 2, tedy 384 shaderů a natolik naddimenzovaný výkon, že bude podporovat technologii ray tracing. Tu známe zatím jen z počítačů a nejmodernějších herních konzolí.

Exynos 2200
Exynos 2200 | foto: Samsung

Co je ray tracing?

Ray tracing je fyzikálně přesná simulace toho, jak se světlo odráží od objektů. Ve srovnání s tradiční metodou osvětlení 3D modelů vytváří mnohem realističtější odrazy, ale také fotorealističtější osvětlení a stíny. Ray tracing je však výpočetně velmi náročný, takže jeho použití vyžaduje: jednak hardwarovou podporu a jednak skutečně výkonný hardware.

Exynos 2200
Exynos 2200 a technika Variable Rate Shading | foto: Samsung

Kromě ray tracingu by grafická jednotka v novém Exynosu 2200 měla podporovat i pokročilou techniku Variable Rate Shading pro navýšení výkonu vykreslovaných objektů. VRS umožňuje snížit kvalitu shaderů v části obrazu a počítat je jen pro každý druhý/čtvrtý pixel.

Opět tři telefony

Nástin výkonu nových top samsungů vzbuzuje velká očekávání a podle všeho se máme skutečně na co těšit. Tradičně lze v lednu příštího roku očekávat tři modely: Galaxy S22, S22+ a S22 Ultra. Verze S22 a S22+ budou levnější, zatímco varianta Ultra vůbec tím nejlepším, co kdy Samsung vyrobil.

Total
1
Shares