NASA, Země

Fotografie, která bere dech. Umírající sonda vyfotila z vesmíru Zemi během úplného zatmění Slunce

  • Takhle jste Zemi ještě nikdy neviděli
  • Ukazuje naši planetu během zatmění Slunce

Před několika dny se o úspěšné přistání na Měsíci pokusila sonda Hakuto-R japonské firmy ispace. I když Japonci s aparátem v době přistávacího manévru ztratili kontakt, podařilo se vědcům získat snímky, které Zemi ukazují ve zcela novém světle.


Nepřehlédněte: Vědci přepsali historii. Vyfotili supermasivní černou díru s mohutným výtryskem


Takhle jste Zemi ještě nikdy neviděli

Několik dní předtím, než se japonský lunární modul zřítil na povrch Měsíce, pořídil skutečně nádherný snímek naší planety. Na fotografii, která připomíná ikonický záběr z mise Apollo 8 americké NASA, se naše planeta nachází na vrcholu měsíčního horizontu. Na fantastickém snímku je vidět, jak měsíční stín přechází přes Austrálii, která v té době (20. dubna) zažívala úplné zatmění Slunce.

Sonda Hakuto-R odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX v prosinci loňského roku. V případě úspěchu by šlo o první zdárné přistání soukromé mise na Měsíci. Japonci nicméně s aparátem v době přistávacího manévru ztratili kontakt a v následném prohlášení uvedli, že existuje „vysoká pravděpodobnost“, že modul se o povrch Měsíce roztříštil.

Samotný přistávací motorický manévr sondy byl přitom zahájen podle plánu. Lander byl vybaven hlavním motorem a šesti pomocnými motory. Prvním manévrem se snížila výška ze 100 km na 15 km, dalším pak na pouhé tři kilometry nad měsíční povrch. Poté následovala změna orientace landeru a finální sekvence přistání. K hladkému dosednutí na měsíční povrch ovšem nedošlo.

Měsíc, Země, Hakuto-R, sonda
Zdroj: se souhlasem ispace

Japonská sonda ztroskotala

„Ztratili jsme komunikaci, takže musíme předpokládat, že jsme nemohli dokončit přistání na měsíčním povrchu,“ řekl ředitel ispace Takeši Hakamada.

Ispace není první soukromou společností, jejíž sonda na Měsíci havarovala. V roce 2019 narazila do měsíčního povrchu družice Beresheet izraelské společnosti SpaceIL, když jí při brzdění selhal gyroskop. Doposud přistání na Měsíci zvládly pouze sondy postavené vládními agenturami zastupujícími Spojené státy, Rusko a Čínu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Taky by vás nezabilo to sem dát ve vyšším rozlišení, nebo s odkazem na původní fotku ve vysokém rozlišení.

    1. A která fotka to je , přes reklamy jsem neviděl ani text natož fotku a už vůbec ne nějaký stín přes Austrálii 😞😞🙈😁

Comments are closed.