Ford automobil

Ford chystá bič na neplatiče leasingu! Kdo nezaplatí, tomu na dálku auto zablokuje

  • Známa automobilka připravuje drastické omezení
  • Když přestanete platit leasing, automobil vám vypne

Dnešní auta jsou napěchovaná nejmodernější elektronikou a svým způsobem se dají označit za počítač na čtyřech kolech. Připojení k internetu za jízdy je dnes standardem, nad kterým už nikdo moc nepřemýšlí, a v budoucnu nás čeká rozmach autonomního řízení. Některé automobilky do něj investují obrovské peníze, vzpomeňme například Muskovu Teslu. Vize je taková, že v technologicky pokročilém voze se pohodlně usadíme, dáme ruce z volantu třeba za hlavu a v klidu budeme pozorovat ubíhající krajinu.


Nepřehlédněte: Hacker rozběhl Windows 95 na chytrých hodinkách. Na internetu se teď dme pýchou jako páv


Ford to má promyšlené

Vlastnit automobil napěchovaný elektronikou má mnoho pozitiv, ale také to může znamenat, že nad ním, jako jeho majitel, nemusíte mít stoprocentní kontrolu. Dokládá to nový patent automobilky Ford, který lidem, kteří přestanou platit leasing, pořádně ztrpčí život.

V případě, že člověk z nějakého důvodu vozidlo přestane splácet, Ford mu znepříjemní život postupným vypínáním různých funkcí. Patent má název „Systémy a metody pro zabavení vozidla“ a popisuje několik kroků, které budou následovat, když platba nedorazí na účet.

Systém by se měl v budoucnu stát součástí každého vozu značky Ford, který bude vybaven připojením k internetu. A neuniknou mu ani auta, která už jsou v prodeji – na ně bude stačit poslat aktualizaci softwaru.

maglev, auto
Zdroj: Alessio Lin / Unsplash

Neplatičům zvoní hrana

V případ nesplácení leasingu Ford na dálku vypne tempomat, stahování oken a další funkce, které jsou součástí infotainmentu. Když majitel vozu nepřijde k rozumu, přijde o klimatizaci, centrální odemykání a další funkce, bez kterých si neumí představit život. K tomu navíc vyfasuje hlasitou zvukovou výstrahu, aby nezapomněl, že nezaplatil.

V posledním kroku se vozidlo uzamkne a majitel už se nedostane dovnitř – nenastartuje a neodjede. U aut se schopností autonomní nebo poloautonomní jízdy ještě dojde k tomu, že systém vůz přemístí na místo, kde k němu bude mít lepší přístup odtahová služba.

Podání patentové přihlášky samozřejmě neznamená, že se podobný systém v autech značky Ford skutečně někdy objeví. Ukazuje však směr, jakým se výrobci nejspíš vydají.

Zdroj náhledové fotografie: Jessy Smith / Unsplash, zdroj: The Drive

Total
0
Shares