Solein, potravina

Finové začínají vyrábět jídlo ze vzduchu. Tvrdí, že technologický zázrak zachrání lidstvo na Zemi i ve vesmíru

  • Vědcům se podařilo něco neuvěřitelného
  • Dokážou vyrobit jídlo ze vzduchu a vody

Je možné vypěstovat výživné potraviny doslova z ničeho? Ačkoli to zní nepravděpodobně, finská společnost Solar Foods, který se zabývá nejmodernějšími technologiemi, přesně tohle dokáže.


Nepřehlédněte: Bývalý šéf NASA prozradil, proč jsme se od roku 1972 nevrátili na Měsíc. Napadl by vás tento důvod?


Jídlo ze vzduchu?

Finští vědci umí pomocí elektrolýzy přeměnit látky získané ze vzduchu a vody v hodnotnou stravu. Jejich objev může znamenat revoluci – má potenciál zabránit případným hladomorům, ale jistě ho ráda využije i NASA. Pokrm se jmenuje Solein a ve skutečnosti jde o výživný proteinový prášek. Podle šéfa finské firmy Solar Foods, Pasiho Vainikky, nakrmí kilo tohoto prášku sedm až deset lidí.

Solein lze použít jako přísadu do všech druhů potravin, od alternativ masa až po cereálie nebo snacky. Může například zastoupit vejce v nudlích a těstovinách. „Naším cílem je nahradit bílkoviny živočišného původu, které mají podle našeho názoru největší dopad na životní prostředí,“ říká Vainikka.

Po letech výzkumu nyní vzniká nedaleko finských Helsinek první továrna Solar Foods v komerčním měřítku. Podle Vainikky bude produkovat 100 tun Soleinu ročně, což vystačí na 4 až 5 milionů porcí. „Máme trochu zpoždění, ale výroba může začít právě v příštím roce,“ říká.

„O potřebě hledat ekologičtější způsoby pěstování potravin nemůže být pochyb. Konvenční zemědělství – včetně ekologického – poškozuje životní prostředí. Vyžaduje velké množství půdy, což vede ke ztrátě biotopů a odlesňování, a často potřebuje obrovské množství vody, což může vést k vysychání jezer a řek. Je také zdrojem třetiny všech emisí skleníkových plynů a uvolňuje další znečišťující látky, jako jsou dusičnany, které vytvářejí mrtvé zóny v jezerech a oceánech. A není ani příliš efektivní. Plodiny obvykle přeměňují méně než procento světelné energie na využitelnou biomasu. Krmení zvířat rostlinami za účelem výroby masa je pak ještě méně účinné, píše server New Scientist.

Jak výroba funguje?

Proces výroby Soleinu není nikterak složitý. K výrobě je ze začátku potřeba jen elektřina a voda. Z vody se elektrolýzou získá vodík. Tím se pak společně s oxidem uhličitým a dalšími prvky (sodíkem, fosforem a draslíkem) krmí půdní mikroorganismy. Když se mikrobi začnou dělit, je skoro hotovo.

V jednom z dřívějších rozhovorů Vainikka řekl, že proces plynové fermentace používaný k výrobě Soleinu je v některých ohledech srovnatelný s tím, jak se vyrábí pivo nebo víno. Existují však i další výhody: Továrny na výrobu proteinu mohou být umístěny kdekoli na světě a jeho produkci neovlivní extrémní výkyvy počasí.

Solein byl v říjnu letošního roku schválen jako doplňková složka potravin v Singapuru a společnost Solar Foods momentálně čeká na schválení ve Velké Británii, Evropské unii a USA.

Co myslíte, stane se někdy Solein skutečnou potravinou budoucnosti, nebo tento projekt nikdy nebude dost velký na to, aby měl pro použití na Zemi význam?

Zdroj náhledové fotografie: JESHOOTS-com / Pixabay, zdroj: New Scientist, Euronews

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. To je skoro jako amarouny ze seriálu Návštěvníci (1983) nebo ještě mě tak napadá syntetické jídlo od Tricatel z filmu Křidýlko nebo stehýnko (1976).

  2. Nikde se nepíše, jak energetický naročná výroba takového jídla a jaké dopady bude mít tahle syntetická strava na lidský organismus.

Comments are closed.