GTA 6

FBI vyšetřuje hackera, který napadl Uber a vyzradil informace o hře GTA 6. Přes noc se stal lovnou zvěří

  • Po neznámém hackerovi jdou obávaní agenti FBI
  • Jejich pozornost si vysloužil napadením společností Uber a Rockstar

Rockstar Games a Uber spolupracují s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na dopadení hackera, který tento měsíc způsobil oběma společnostem obrovské škody. Mimo jiné se díky němu dostaly na veřejnost záběry z připravované akční hry GTA 6.


Nepřehlédněte: Taxislužbu Uber vydírá hacker, je mu teprve 18 let. Při útoku zneužil naivity zaměstnance


FBI je na stopě obávanému hackerovi

Když hacknete systémy celosvětově populární alternativní taxislužby a k tomu ještě na internet nahrajete desítky videoklipů z očekávané střílečky GTA 6, na které v utajení roky pracují stovky vývojářů, koledujete si o velké problémy.

Více než 90 videí a obrázků, které pochází z dosud nevydané hry Grand Theft Auto 6, zveřejnil v neděli neznámý kybernetický nájezdník, který si přezdívá teapotuberhacker a herní svět se okamžitě otřásl v základech.

Zaútočil na Uber i Rockstar

Vývojáři Rockstaru svým příznivcům v reakci na Twitteru napsali, že jsou útokem zcela zdrceni a uvedli, že chtějí fanouškům hru řádně představit, až bude kompletně hotová, a ne v nedokončené podobě. Jen o několik dní dříve došlo přitom k jinému velkému hackerskému útoku. Týkal se služby Uber, dobře známé i lidem v České republice.

Katalog titulků OpenSubtitles.org vykradli hackeři
Zdroj: Nahel Abdul Hadi / Unsplash

Napálil naivního zaměstnance

Neznámý hacker kontaktoval list New York Times a sdělil redaktorům, že získal přístup k několika interním systémům Uberu. Technický šikula o sobě také prohlásil, že je mu teprve osmnáct let a prozradil, že k nabourání do Uberu použil metodu sociálního inženýrství. Důvěrné informace (v tomto případě přihlašovací údaje) prý z jednoho ze zaměstnanců Uberu vylákal pomocí psychologické manipulace.

V nejnovějším prohlášení společnost Uber uvádí: „Domníváme se, že tento útočník (nebo útočníci) je spojen s hackerskou skupinou Lapsus$, která je v posledním roce stále aktivnější. Tato skupina obvykle používá podobné techniky k útokům na technologické společnosti a jen v roce 2022 napadla Microsoft, Cisco, Samsung, Nvidia a Okta.“ „O víkendu se také objevily zprávy, že stejný aktér napadl tvůrce videoher Rockstar Games,“ uvádí se ve zprávě.

Zástupci Uberu dodali, že společnost úzce spolupracuje s FBI a americkým ministerstvem spravedlnosti a vyjádřili podezření, že systémy taxislužby napadl stejný člověk, který poškodil studio Rockstar. Tato informace se ostatně objevila již o víkendu a zřejmě je zcela pravdivá.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Rockstar Games, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares