Facebook

Falešné účty ovlivňovaly veřejné mínění Čechů na Facebooku. Za kampaní stáli Číňané

  • Facebook odhalil novou manipulační kampaň
  • Falešné účty ovlivňovaly veřejné mínění Čechů

Společnost Facebook objevila rozsáhlou kampaň falešných účtů, které se koordinovaně snažily ovlivňovat veřejné mínění v Česku. Za kybernetickým útokem stáli Číňané.


Nepřehlédněte: Zaměstnanec Facebooku zapomněl v hotelovém pokoji utajované brýle pro virtuální realitu. Marku Zuckerbergovi není do smíchu


Za útokem stojí Čína

Falešné účty původem z Číny byla zjištěny na několika platformách sociálních médií, včetně Facebooku, Twitteru a Instagramu, uvedla Meta v příspěvku na svém oficiálním blogu s tím, že se útočníci zaměřovali na lidi na obou stranách politického spektra, aby ovlivnili listopadové volby do amerického Kongresu. Jedná se vůbec o první případ falešné sítě čínského původu, která cílila na politiku v USA.

Kybernetičtí manipulátoři však protivládní aktivity intenzivně prováděli i v České republice, kde podle expertů kritizovali podporu českého státu Ukrajině ve válce s Ruskem a její dopad na českou ekonomiku a využívali kritiku k varování před znepřátelením si Číny. Skupina byla aktivní od podzimu 2021 do září 2022, tedy v podstatě rok.

Facebook podvod
Zdroj: geralt / Pixabay

Facebook zasáhl

Meta zlikvidovala i rozsáhlou síť pocházející z Ruska, která ovlivňovala lidi v Německu, Francii, Itálii, na Ukrajině a Velké Británii. Falešné účty začaly fungovat v květnu a zveřejňovaly obsah kritizující Ukrajinu a ukrajinské uprchlíky pomocí článků, které se tvářily jako autentické zpravodajské zdroje, včetně serverů Der Spiegel, The Guardian a Bild.

„Jedná se o největší a nejsložitější operaci ruského původu, kterou jsme od začátku války na Ukrajině narušili. Představovala neobvyklou kombinaci sofistikovanosti a hrubé síly. Podvržené webové stránky a použití mnoha jazyků si vyžádaly jak technické, tak jazykové investice,“ uzavřeli zástupci společnosti Meta.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: AA, Meta

Total
0
Shares