Nový virus odcizí citlivé údaje přímo z bankovní aplikace

Falešné aplikace pro Android se snažily vysát bankovní účty. Ověřte si, zda se nedostaly i k vám

  • Šest aplikací pro Android se vydávalo za antivirový program
  • Desetitisíce lidí ale připravily o všechno
  • Obsahovaly virus, který nezná bratra

Google se snaží, ale bezpečnost jeho operačního systému Android je stále nedostatečná. V obchodu Google Play se bohužel objevily další škodlivé aplikace. Maskovaly se za antivirové programy a stáhly si je desetitisíce lidí, kterým ukradly citlivé informace včetně přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví. Upozornil na to server 91mobiles.com.


Nepřehlédněte: Microsoft zatnul tipec ruským hackerům, kteří kyberneticky útočili na Ukrajinu. V Kremlu radost mít nebudou


Hackeři se snažily vysát bankovní účty

Bezpečnostní experti neustále kladou lidem na srdce, aby instalovali aplikace z oficiálních zdrojů, jenže v případě Androidu je to skoro jedno. Schvalovací mechanismy pro vstup aplikace do obchodu Google Play jsou tak mizerné, že se to v něm škodlivými aplikacemi jen hemží.

Důkazem je zpráva, že se v uplynulých dnech přes kontrolu dostalo dalších šest zavirovaných aplikací. Všechny chytře imitovaly antivir, který měl telefony uživatelů chránit před nebezpečným malwarem a dalšími kybernetickými hrozbami. Bylo tomu ale přesně naopak.

Android není bezpečný

Oběti si mysleli, že stahují užitečnou utilitu – ve skutečnosti si ale pustili do svého telefonu trojského koně Sharkbot, který dokáže krást hesla, údaje od internetového bankovnictví a další osobní údaje. Tento virus umí vysát lidem bankovní účty, což ho činí velmi nebezpečným.

Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň
Zdroj: ESET

Stojí za aplikacemi Rusko?

Čtyři z šesti falešných antivirů sloužily zároveň i jako takzvané čističe nepoužívané paměti a nepotřebných souborů. Mnoho obětí důmyslného podvodu pochází ze Španělska a Itálie. Není ovšem vyloučeno, že si aplikace nestáhli i Češi. Pokud některou máte ve svém telefonu, ihned ji odinstalujte.

Není bez zajímavosti, že virus neútočil na všechny uživatele, kteří si aplikace stáhli, ale své oběti si vybíral na základě polohy. Po prozkoumání vyšlo najevo, že ignoroval uživatele z Číny, Indie, Rumunska, Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Asi už tak sami tušíte, odkud vítr vane.

O které „antiviry“ se jedná?

  • Center Security – Antivirus
  • Center Security – Antivirus
  • Powerful Cleaner, Antivirus
  • Atom Clean-Booster, Antivirus
  • Antivirus, Super Cleaner
  • Alpha Antivirus, Cleaner

Zdroj hlavního náhledu: foto se souhlasem společnosti ESET

Total
0
Shares