mobilní operátoři

Falešná aplikace Clubhouse využívá umělou inteligenci

  • Popularity nové sociální sítě se snaží využít kyberzločinci
  • V oběhu je falešná aplikace Clubhouse
  • Využívá umělou inteligenci (AI) a může tak způsobit nedozírné škody

S rostoucí oblibou sitě Clubhouse se objevilo několik bezpečnostních problémů, které by uživatelé rozhodně neměli podceňovat. To, že někdo přeprodává pozvánky do Clubhouse, není zase až tak kritické. Mnohem nebezpečnější je výskyt falešných aplikací, které se za Clubhouse vydávají.

Falešná appka využívá umělou inteligenci

„Falešná aplikace dokáže využít nastavení telefonu (nutných pro provoz Clubhouse) a dostane se tak k nahrávání videa a audia, získá přístup do zpráv a kontaktů. To je samo o sobě pro útočníky zajímavé, ale objevují se i úplně nové triky. Pokud se podaří získat dostatečné množství vzorků hlasu, vzniká prostor pro deep fakes, falešné identity vytvořené s pomocí umělé inteligence,“ uvedl Denis Legezo, analytik bezpečnostní společnosti Kaspersky.


Psali jsme: Clubhouse potají odesílá rozhovory uživatelů do Číny


Falešná identita umožní útočníkům vydávat se za skutečné osoby, což se už v několika prokázaných případech ukázalo jako velmi profitabilní. Útočník dokáže poskládat díky vzorkům nahrávek a umělé inteligenci (AI) takovou slovní zásobu, že může telefonovat hlasem cizího člověka a způsobit tak obrovské škody. K základní ochraně před těmito typy útoků patří obezřetnost při stahování nových aplikací.

Pro Android zatím není

Aplikace Clubhouse je zatím dostupná pouze pro operační systém iOS a stahovat ji můžete rovnou z App Store, tedy oficiálního katalogu Apple. Majitelé mobilů s Androidem mají zatím zmůlu. Vývojáři koncem ledna oznámili, že s ní počítají. Špatnou zprávou ovšem je, že se na appce pro Android ještě nezačalo pracovat.

Zdroj náhledové fotografie: Daria Nepriakhina / Unsplash

Total
0
Shares