Muž, telefon

Facebook Messenger začíná šifrovat zprávy. Zabezpečeně mohou nyní komunikovat miliardy uživatelů

  • Facebook Messenger přidává důležitou funkci koncového šifrování
  • Uživatele také obohatí lepším sdílením hlasových zpráv a úpravou odeslaných textovek

Druhá nejoblíbenější chatovací aplikace (hned za zeleným WhatsAppem) se nyní může těšit z několika nových funkcí. Tou hlavní je konečně zprovoznění kompletního end-to-end šifrování, jak to Meta oznámila v oficiálním příspěvku. Přichází ale i několik opravdu praktických vylepšení.


Nepřehlédněte: Facebook Messenger není bezpečný. Rychle si zapněte tuto funkci!


Šifrování pro Facebook Messenger

Do aplikace Facebook Messenger konečně přichází koncové šifrování, tzv. end-to-end, které chrání obsah odeslaný uživatelem od chvíle jeho odeslání, až po otevření na přijímači adresáta. Slib této aktualizace složil Mark Zuckerberg již v roce 2019, funkce však dorazila až nyní.

Koncové šifrování (zkratka E2EE z anglického end-to-end encryption) je označení pro takové šifrování, při kterém je přenos dat zajištěn proti odposlechu správcem komunikačního kanálu i správcem serveru, přes který uživatelé komunikují. Zdůraznění tohoto typu zabezpečení se ujalo zejména v souvislosti s komunikací po internetu.

Plné koncové šifrování (end-to-end) podporují kromě Facebook Messengeru již aplikace jako WhatsApp, Signal, Wickr, Viber nebo třeba Telegram či Threema.

Messenger dostává novinky u šifrované komunikace
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Další užitečné novinky

Kromě této ryze bezpečnostní novinky Meta přihodila ještě několik opravdu zajímavých funkcí. Již brzy například dorazí možnost upravit odeslanou zprávu na mobilním telefonu, jako to jde již nějakou dobu na WhatsAppu.

Vylepšení se dočkají i hlasové zprávy (možnost přehrávat je zrychleně), mizející zprávy a galerie odeslaných obrázků získají nový design, aby byly pro diváky přehlednější.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Meta, Gizchina

Total
0
Shares