Messenger

Facebook Messenger není bezpečný. Rychle si zapněte tuto funkci!

  • Proč byste neměli používat Facebook Messenger?
  • Experti mají jasno. Není bezpečný!
  • Vaši komunikaci mohou číst hackeři

Pokud rádi chatujete přes aplikaci Facebook Messenger, ujistěte se, že jsou vaše zprávy šifrované. Pokud tomu tak není, vystavujete se velkému riziku špehování ze strany různých podvodníků a šmíráků, a tedy ztrátě soukromí a cenných informací.


Nepřehlédněte: Peklo zamrzlo! Tady je seznam telefonů Xiaomi, které jako první obdrží nadstavbu MIUI 14


Používáte Facebook Messenger?

Pod pojmem šifrovaná konverzace typu end-to-end se rozumí, že obsah vašich zpráv a hovorů je chráněn od okamžiku, kdy opustí vaše zařízení, až do okamžiku, kdy doputuje do zařízení příjemce. To znamená, že nikdo jiný, včetně Facebooku, nemůže vidět ani poslouchat to, co bylo řečeno nebo napsáno.

Problém, na rozdíl od konkurenčních platforem, jako je třeba Signal nebo Telegram, ale představuje, že šifrování musíte povolit u každého jednotlivého chatu zvlášť. Je to takový polovičatý přístup a mnozí proto společnost Meta (dříve Facebook) podezírají z toho, že chce ve skutečnosti vědět, o čem uživatelé komunikují, jinak by šifrování bylo aktivní automaticky.

„Když posíláte zprávu v šifrované konverzaci, vaše zařízení zprávu během odesílání uzamkne,“ vysvětlují zástupci Facebooku. „Zprávu může odemknout pouze přístroj, které vlastní jeden ze speciálních klíčů pro danou konverzaci. Totéž platí pro i video a audio konverzace a kromě lidí, kteří mají tyto speciální klíče, nikdo nemůže číst zprávy ani slyšet hovory, dokonce ani vývojáři,“ pokračují. „Nemůžeme, ani kdybychom chtěli.“

Messenger dostává novinky u šifrované komunikace
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Koncové šifrování samozřejmě není neprůstřelný způsob, jak udržet vaše zprávy v soukromí, ale znamená to, že hackeři nemohou ukrást vaše konverzace při jejich přenosu a Meta nemůže vaše zprávy předat vládě nebo policii, respektive může, ale zakódované.

To se může hodit, pokud často chatujete přes veřejné Wi-Fi nebo používáte Messenger v zemi s významným vládním dohledem (třeba kdybyste se jednoho dne čirou náhodou probudili v Číně nebo Rusku).

Zde je návod, jak zahájit šifrovanou konverzaci (chat):

  • Spusťte aplikaci Facebook Messenger na telefonu s Androidem nebo iPhonu
  • Klikněte na ikonu „Upravit“ (vypadá jako pero) v pravém horním rohu
  • Nyní klikněte na ikonu „Zámku“ (opět v pravém horním rohu)
  • A poslední krok už zahrnuje jen výběr osoby, se kterou chcete komunikovat v bezpečném chatu
  • Chcete-li převést již probíhající konverzaci na šifrovanou, v chatu na telefonu s Androidem klikněte na ikonu „i“ vpravo nahoře a poté vyberte možnost „Přejít na tajnou konverzaci“. Stejný postup opakujte i na iPhonech jen s tím rozdílem, že nekliknete na „i“, které v iOS aplikaci chybí, ale na jméno účastníka konverzace.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: The Sun

Total
0
Shares